Rusko znižuje dodávky plynu na Slovensko o polovicu. Šéf SPP: Upozorňoval som, že vyprovokujeme Putina

Pravda, TASR, SITA, eko | 17.06.2022 10:54
sulik prokypcak spp Foto: ,
Sprava: Minister hospodárstva Richard Sulík a generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák
Vo štvrtok to bolo 30 percent, v piatok - teda dnes - už 50 percent. Riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Richard Prokypčák v piatok vyhlásil, že Rusko škrtí dodávky plynu do Európy aj naďalej. SPP hovorí o poklese dodávok o 50 percent.

Pokles dodávok ruského zemného plynu na Slovensko pokračuje. Zatiaľ čo v utorok znížilo Rusko dodávky pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP) o desatinu, v stredu o 15 % a vo štvrtok o viac ako tretinu, v piatok budú dodávky plynu oproti zmluvným objemom skrátené o polovicu. Na konferencii Jarná ITAPA 2022 o tom informoval generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák. Ani toto krátenie však podľa šéfa SPP dodávky plynu na Slovensko neohrozí.

SPP sa pripravuje aj na možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu. „Upozorňoval som, že keď budete vyhlasovať, že chcete zaplniť zásobníky v Európe na 80 – 90 percent, vyprovokujete protistranu, aby začala dodávky znižovať, aby sa ten cieľ nepodarilo naplniť,“ podotkol Prokypčák s tým, že otázne je ako to bude pokračovať. Za každú chýbajúcu megawatthodinu dávajú do zásobníka ďalšie navyše.

Karel Hirman analytik Čítajte viac Varovania analytika Hirmana sa plnia. Putin odpája Európu od plynu, vrátane Slovenska

Prokypčák pripomenul, že SPP podpísalo zmluvu na dodávku plynu zo Severného mora, ktorý k nám už reálne prúdi a na Slovensko prichádza aj plyn z ostatného LNG tankera vyloženého v Chorvátsku. „Môžem povedať, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Za každú megawatthodinu, ktorá nám chýba v týchto dňoch, ďalšie dve megawattodiny dávame do zásobníku navyše,“ povedal Prokypčák.

Slovensko tak podľa šéfa plynárov krátenie dodávok o polovicu nijak nezasiahne. „Pracujeme na ďalších riešeniach, ako sa vysporiadať, ak by došlo k úplnej odstávke. Reálne pracujeme s najväčším rizikom, že sa to zastaví úplne,“ dodal. V súčasnosti sú zásobníky plynu naplnené na 52 %, no v pomere k celkovej ročnej spotrebe má Slovensko viac plynu v zásobníkoch ako ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky.

sulík Čítajte viac Sulík ohlásil nové ceny plynu od januára 2023. Domácnosti si priplatia od 34 do 59 percent

Situácia s dodávkami plynu v Európe sa podľa Prokypčáka vzhľadom na investície jednotlivých štátov do infraštruktúry upokojí niekedy v polovici roka 2023 a zima 2023/2024 by už mala byť bezproblémová. Po tomto termíne sa zlepší aj pozícia Slovenska v nákupe plynu. „Som presvedčený, že v rokoch 2023 a 2024 si Slovensko ako vnútrozemská krajina bude môcť vyberať, skadiaľ plyn dovezie,“ dodal Prokypčák.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ