Ako sa zo špinavých plastových fliaš stanú obaly na vajíčka či vložky do topánok

Lucia Lauková | 27.12.2021 17:11
reportaz zalohovanie 6 Foto:
Zálohovanie PET fliaš.
Recykláciu si väčšina z nás predstaví takto: v obchode si kúpim nápoj v plastovej fľaši, tú po použití pokrčím, odhodím do žltého koša a je "zrecyklované". Od januára sa proces mierne upraví. Nové obaly budú vratné a pokiaľ budeme chcieť dostať 15-centovú zálohu, budeme musieť priniesť fľašu či plechovku naspäť do predajne v pôvodnom stave. Čo sa však s nimi stane potom? Kam putujú vyzbierané obaly a ako sa z nich stanú nové? Rozhodli sme sa na to pozrieť vlastnými očami. Nasadli sme do auta a vyštartovali po stopách cirkulárnej ekonomiky.

Málokto vie, že v samotnom strede Slovenska, na východnom cípe Banskej Bystrice v priemyselnej zóne nájdete závod, kde sa tisíce ton PET fliaš čistia, spracúvajú a dostávajú nový život. Vznikol rekonštrukciou starého priemyselného areálu bývalej cementárne.

Kým parkujeme pri administratívnej budove, už nás víta Michal Figúr, hlavný manažér spoločnosti Greentech Slovakia. Po zoznámení do rúk dostávame reflexné vesty a prilby a keď sa vystrojíme, vyrážame naprieč areálom priamo do centra diania. „Vopred vás varujem, že recyklácia nie je ani čistý, ani tichý, ani jednoduchý proces. Ale je zároveň fascinujúce, čo všetko vieme z takej obyčajnej fľašky vytvoriť,“ hovorí s úsmevom.

VIDEO: Pozrite si, ako prebieha recyklácia v závode v Banskej Bystrici

Video

Spracujú viac, ako vyhodí celé Slovensko

Každú minútu sa na svete kúpi jeden milión plastových fliaš a spotreba plastových fliaš každý rok dosiahne pol bilióna. A každý deň skončí na skládkach približne 60 miliónov z týchto plastových fliaš.

Zariadenie na recykláciu PET fliaš v Banskej Bystrici bolo vybudované spoločne s rumunskou skupinou Green Group, ktorá je najväčším recyklátorom PET fliaš v Európe. Každý deň prejde linkou 3,6 milióna kusov fliaš, každá má zhruba 30 gramov. Celková kapacita linky je 40-tisíc ton PET fliaš ročne. "Celé Slovensko ročne vyprodukuje 30-tisíc ton PET fliaš dokopy. Už dnes tak prakticky všetky PET fľaše z krajiny končia tu u nás. Spracúvame ich viac ako 10 rokov,” prepočítava náš sprievodca. Na Slovensku je okrem Banskej Bystrice už len jeden ďalší závod, ktorý spracúva fľaše. Nachádza sa v Kolárove v okrese Komárno. Je však menší, ročne spracuje len 12-tisíc ton fliaš.

Zálohovanie PET fliaš.
Zálohovanie PET fliaš.
+2Zálohovanie PET fliaš.

Aktuálne v závode pracuje približne sto ľudí, v budúcom roku plánujú toto číslo zdvojnásobiť. Ako prvé nám udierajú do očí rady obrovských kociek pokrčených fliaš a plechoviek, ktoré prevážajú vozíkmi na vstupný pás, ktorý ich berie do haly. „Keď nám dovezú PET fľaše od správcu, spracúva ich obrovská linka, na konci ktorej sú jemné plastové vločky pripravené na ďalšie použitie. Medzitým je však niekoľko krokov. Vstupná cena PET fliaš nie je lacná záležitosť, preto sa materiál snažíme čo najefektívnejšie opäť zužitkovať,“ hovorí manažér závodu.

Recyklácia má štyri kroky

Samotná recyklácia, ktorá sa odohráva pred našimi očami, je podľa slov pána Figúra pomerne náročný proces. Prvým krokom je triedenie. Použitím rotačného sita a balistického separátora dôjde k mechanickému oddeleniu veľkých nečistôt, akými sú piesok, špina a iné polyméry než PET, ako napríklad fólie. Lepenka a papier sa oddelia manuálne. Kovový odpad nachádzajúci sa v balíkoch sa odstraňuje automaticky magnetickým separátorom.

Plechovky v Greentechu oddelia a posielajú do závodu na spracovanie hliníkových obalov asi o dva kilometre ďalej. Posledným krokom je optické farebné triedenie PET fliaš, ktoré sa dopravia a distribuujú na podávacích ústiach drvičov. Pred nami sa pohybujú na bežiacich pásoch: zelené, biele, fialové, čierne, modré.

recyklácia, pet, pet flaše, Čítajte viac Veľká plastová revolúcia. Štartuje zálohovanie za 15 centov

Druhým krokom je drvenie. Vo veľkom hlučnom prístroji sa každá PET fľaša rozdrví na vločky s veľkosťou 8 až 12 milimetrov.

Takéto kúsky padajú následne v treťom kroku do práčok. Vločky sa preperú a vyseparujú pomocou sofistikovaných a precíznych zariadení. Po dôkladnom umytí sa sušia špeciálnym „fénom“. V poslednom, štvrtom kroku sa PET vločky sypú cez veľké lieviky a balia do špeciálnych vriec typu big bag s hmotnosťou približne jednej tony. Kvalita obsahu každého vreca sa testuje v laboratóriách ešte pred ich odoslaním konečným spracovateľom.

Jeden plast na tisíc spôsobov

Na konci procesu tak z fabriky odchádza z pôvodných 40-tisíc ton plastu čistých nových 30-tisíc ton PET vločiek vo veľkých bielych vreciach pripravených na ďalšie použitie. Je to v podstate vyčistená, podrvená a dôkladne opratá fľaša, bez vrchnáka, etikety či pôvodného obsahu. „Z tohto materiálu vyrábame v rámci našej spoločnosti v rumunskom závode rôzne typy výrobkov. Z najkvalitnejších vločiek sa vyrába napríklad regranulát v rôznych farbách, ktorý tvorí základný materiál pre nové fľaše. To je jeden okruh, prakticky jediná priamo potravinárska aplikácia,“ približuje Figúr.

Druhým okruhom je, že z menej kvalitných vločiek sa vyrobí špeciálna viazacia páska, s ktorou sa stretávate napríklad pri rozbaľovaní balíkov, ktoré vám prinesie kuriér. „Najpopulárnejším naším odberateľom je IKEA, ktorá takto balí škatule s nábytkom,“ hovorí sprievodca.

Tretí okruh, z najmenej kvalitných vločiek, sú jemné plastové vlákna. Tie sa používajú všade, od automobilového priemyslu cez výrobu textilu, napríklad známeho polyesteru, ako výplň do vankúšov, na kozmetické potreby, ale aj na obaly na vajíčka, vložky do topánok či tenisové loptičky. Pokiaľ však dobre počítate, stále nám ostáva zvyšná 10-tisíc tonová „hmota“. Dozvedáme sa, že tá sa používa na výrobu paliva. „V našom závode okrem recyklácie vyrábame aj tuhé palivo pre cementárne, ktoré slúži ako náhrada uhlia. Tam končia tie časti fliaš, ktoré sa už nedajú ďalej zrecyklovať, pretože žiadna pri dnešných technológiách nie je zrecyklovateľná na 100 percent. Patria tam napríklad mikroplasty, ktoré sa vyčlenia ako kal pri prepieraní,“ vysvetľuje Figúr. Kruh sa tak uzatvára. Vychádzame z haly naspäť von, kráčame k autu. Odovzdávame prilby a vesty a pri nasadaní do auta z dverí vypadne malá PET fľaša z vody, ktorú sme si brali na cestu. „Dajte to sem, rovno vám ju zrecyklujeme,“ smeje sa náš sprievodca, s ktorým sa lúčime, a vyrážame na cestu naspäť do hlavného mesta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ