V hre sú Česi, Maďari či Nemci. Predajom SSE padne do rúk cudzej vlády, upozorňujú zväzy

Pravda, luc | 04.11.2021 10:07
Tomáš Malatinský Foto: ,
prezident SPNZ Tomáš Malatinský
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský reaguje na stanovisko rezortu hospodárstva, že pracuje na možnom predaji podielu stredoslovenských energetikov - firmy SSE Holding. Podľa Malatinského je predaj podielu strategického energetického podniku štátnemu podniku susedného štátu ako napľutie do tváre všetkých občanov Slovenska.

„Máme vedomosť o tom, že začal proces smerujúci k zmýšľanému prevodu podielu strategického investora v spoločnosti Stredoslovenská energetika Holding,“ konštatoval rezort hospodárstva.

V SSE Holding ovláda 49-percentný podiel skupina EPH. Zvyšné akcie drží v rukách štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva. Hlavnými dcérskymi spoločnosťami SSE Holding sú Stredoslovenská energetika, ktorá má na starosti obchod a dodávky energií a Stredoslovenská distribučná, ktorá zabezpečuje distribúciu elektriny na území Žilinského, Banskobystrického a časti Trenčianskeho kra­ja.

budaj Čítajte viac Priemyselné firmy sa obuli do Budaja. Povedal, že energeticky náročné výroby majú odísť z krajiny

„Rád by som vyzval dnešných kompetentných predstaviteľov vlády, aby využili všetky možnosti a nedopustili vývoj aký sa zdá, že nastane,” skonštatoval Malatinský s tým, že by si podľa neho Slovensko malo strategický podnik kúpiť naspäť. „Predať ho štátnemu podniku susedného štátu so zmyslom privatizácie už nemá nič spoločné,” doplnil.

Malatinský ďalej pripomenul, že v období privatizácie sme predali minoritu, ale aj manažérsku kontrolu; čo vlastne znamená, že takmer 20 rokov nerozhodujeme o energetických firmách na Slovensku, ale v zahraničí. Dôvodom mala byť zmena typu vlastníctva a príjem nevyhnutných zdrojov pre hospodársku spoločenskú transformáciu Slovenska.

„Tejto situácii mohla pomôcť koncentrácia podielu Slovenska vo všetkých energetických spoločnostiach do Slovenského energetického holdingu, ktorý sme na Ministerstve hospodárstva pripravovali v rokoch 2013–14 a bola snaha ho založiť na časti späťnadobudnutého 100%-ného podielu SPP. Nedokázali sme v sebe nájsť politickú vôľu a podporu tomuto projektu. Bolo by dnes ďaleko jednoduchšie využiť predkupné právo a získať financovanie na odkúpenie podielu od Křetinského EPH, keď už sa rozhodol svoj podiel v SSE predať,” konštatuje Malatinský, ktorý v uvedených rokoch pôsobil ako minister hospodárstva.

Okolité krajiny si pritom svoje strategické energetické podniky ponechali v štátnom vlastníctve a dnes sme tak podľa Malatinského svedkami toho, že práve oni sú paradoxne najväčšími favoritmi na získanie podielu v Stredoslovenskej energetike holding, či už ide o český ČEZ alebo maďarský MVM.

„Vo všetkých susedných štátoch si ponechali rozhodujúci vplyv v energetike vlády, a preto budú vedieť aj lepšie zvládať procesy, ktoré spôsobuje zánik niektorých koncových obchodníkov s energiami, prípadne aktuálne enormný nárast cien,” pripomenul Malatinský. Ak bude podľa neho rozhodujúci vlastník energetického podniku sedieť napríklad v Budapešti, neverí, že v krízovej situácii bude prioritne riešiť problémy dedinky na Považí či Liptove alebo priemyselný podnik na Horehroní či Orave.