Minister životného prostredia Ján Budaj v rozhovore v denníku SME povedal v súvislosti s kompenzáciou nárastu cien energií pre slovenský priemysel, že: „Envirofond nie je bankomat pre priemyselníkov,“ a že by bolo dobré, keby niektoré energeticky náročné výroby odišli zo Slovenska.
„Považujeme to za škandalózne vyjadrenia v situácii, kedy celý vyspelý svet rieši enormný nárast cien energií a ich dopad na priemysel, pričom zodpovedné vlády hľadajú spôsoby kompenzácie tak, aby bola zachovaná výroba a pracovné miesta,“ vyhlásil Radovan Slobodník, hovorca kolektívu priemyselných skupín Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky, Republiková únia zamestnávateľov a Klub 500.
Čítajte viac Polovica samospráv rieši, za čo bude kúriť a svietiť. Pomôcť im môžu 3 zmenyPriemyselné podniky od ministra životného prostredia, ale aj od vlády očakávajú urýchlené legislatívne predloženie konkrétnych opatrení, ktorými bude riešiť predovšetkým zvýšenie kompenzačných príspevkov z Environmentálneho fondu. „Zelená zmena nesmie ísť na úkor domáceho priemyslu, objemu investícií či počtu pracovných miest v krajine. Podniky sú pripravené splniť svoje záväzky, avšak žiadajú nastavenie správnych rámcových podmienok na opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre úspešnú modernizáciu energetiky a dekarbonizáciu priemyslu pri zachovaní jeho konkurencieschopnosti,“ odkazujú podniky.
Zareagovali aj hlinikári
„Vyjadrenia pána ministra Budaja sú pritom v zjavnom rozpore so snahou chrániť životné prostredie a sú aj v rozpore s jeho osobnými vyjadreniami, ktoré vyslovil nášmu majoritnému akcionárovi Norsk Hydro počas rokovania o novom modely podpory pre energeticky náročný priemysel. Pán Budaj nás ubezpečil, že záujmom vlády je zachovanie výroby hliníka na Slovensku,“ pripomenul Peter Oťapka, vedúci oddelenia Integrovaných systémov firmy Slovalco.