Desatoro na pomoc rodinným firmám: menej papierovačiak, ľahšia generačná výmena firmy

Pravda, Dominika Čillíková | 02.11.2021 17:27
Lifbee Academy, Simona Veselá, Matej Held Foto:
Ilustračné foto.
Väčšina rodinných podnikov na Slovensku bola založená až po roku 1989 a generačná výmena, následníctvo alebo nástupníctvo - teda odovzdanie rodinného podniku od rodičov k deťom - sa im nevyhne. Postup im má uľahčiť desatoro z dielne rezortu hospodárstva.

Dnes štát napríklad zaťažuje odovzdanie rodinnej firmy ďalšej generácii daňami. V niektorých prípadoch sú podmienky nastavené tak, že majetok rodinnej firmy je potrebné preceniť z účtovnej na reálnu hodnotu a rozdiel zdaniť. A to aj v prípade, keď nevznikol žiaden príjem. Komplikácie s daňami vznikajú aj pri darovaní.

Novinky zasiahnu aj 101 Drogerie, za ktorou stojí rodina Krajčíkovcov. Pochvaľujú si, že deti budú ľahšie preberať podnik. „Sám viem, koľko času sme strávili diskusiou o nastavení podmienok pre zachovanie rodinného majetku v jednom nedeliteľnom celku,“ tvrdí pre Pravdu Emil Krajčík, majiteľ podniku.

„Podniková premena v podobe napríklad rozdelenia spoločnosti bez zásadného daňového dosahu je dnes téma zníženia celkového podnikateľského rizika. Slovenský vlastník je v tomto prípade dokonca znevýhodnený,“ spresnil Krajčík. Neistota zmeny vedenia je niečo, čoho sa mnohé firmy obávajú. A hlavne – pre firmy riadené prvou generáciou vlastníkov je to úplne nová skúsenosť.

Plánované zmeny sú pozitívne, hlavne pre menšie rodinné podniky, tvrdí Tatiana Dubovská z trnavskej firmy vyrábajúcej pergoly a plot Metalinox. „Takáto pomoc by firme pomohla, aby finančné prostriedky,, ktoré by ušetrili, mohli použiť na ďalší rozvoj alebo investovať do marketingu, ktorý je pre malé rodinné firmy veľmi potrebný, aby sa zviditeľnili,“ hovorí Dubovská.

Otázne je ako to bude sformulované a či v konečnom dôsledku a v reálnom použití zákona sa to prejaví aj na tých financiách firmy.

SR vláda 9. schôdza koronavírus TK BAX Čítajte viac Sulíkova pomoc rodinným podnikom narazila na Krajniakov odpor

Generačné výmeny sú dôležité

Mnoho rodinných podnikov generačnú výmenu nezvládne a zaniknú. Z tohto dôvodu im bude poskytovať informácie a poradenstvo štátna firma Slovak Business Agency (SBA), ktorá sa zaoberá podnikaním. „Všetky plánované kroky k zlepšeniu informovanosti a poskytnutiu poradenstva v oblasti úspešného zvládnutia generačnej výmeny rodinným podnikom pomôžu k zachovaniu ich existencie a rozvoja,“ tvrdí riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov SBA Marián Letovanec.

Jednou z ďalších zmien je uľahčenie administratívy. Legislatívne zmeny v rámci takzvaného Akčného plánu zastrešuje ministerstvo hospodárstva a na rokovanie vlády ich majú predložiť niekedy v novembri. Prvých päť opatrení by mala vláda prijať skôr, ostatných päť niekedy v priebehu budúceho roka.

„Rodinné firmy majú dôležitú úlohu v podnikateľskej sfére, plánované zmeny majú značný význam nielen pre ne, ale aj pre udržanie zamestnanosti a rozvoja v regiónoch, v ktorých pôsobia,“ vysvetľuje Letovanec. Rodinné podniky tvoria vyše polovicu zo všetkých malých a stredných firiem na Slovensku, preto túto agendu považuje štát za dôležitú.

Desať opatrení pre rodinné podnikanie

  1. Zjednotiť podmienky pre prácu rodinných príslušníkov v podnikoch s charakterom rodinného podnikania u jedno- a dvojosobových obchodných spoločností.
  2. Upraviť možnosť disponovať podnikateľským účtom v prípade úmrtia rodinného príslušníka.
  3. Vytvoriť kontaktné miesto pre rodinné podniky v rámci Slovak Business Agency.
  4. Realizovať aktivity zamerané na šírenie povedomia o generačnej výmene a transfere spoločností.
  5. Pripraviť a uverejniť odporúčané ustanovenia spoločenských zmlúv s ohľadom na špecifiká rodinného podnikania.
  6. Novelizovať a modernizovať dedičské konanie a inštitút spísania závetu.
  7. Vytvoriť právny inštitút na prevod rodinného majetku a zabezpečiť nedeliteľnosť majetku pri generačných prevodoch.
  8. Preskúmať možnosť zavedenia pojmu rodinná holdingová spoločnosť do právneho poriadku SR.
  9. Zaviesť možnosť oprávnenej osoby pokračovať v prevádzkovaní živnosti fyzickej osoby po skončení konania o dedičstve bez zmien v zmluvnom vzťahu, ktoré by si vyžadovali vykonanie nového verejného obstarávania.
  10. Ukotviť definíciu rodinného podniku úpravou vzťahov medzi osobami pri rodinnom podnikaní v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.

Neexistujúca definícia

Na Slovensku zatiaľ nemáme oficiálne zadefinované, čo je to rodinný podnik. Definície sa však v každej krajine odlišujú a prispôsobujú sa konkrétnym potrebám, najmä čo sa týka veľkosti podielu ovládaného rodinou, právnej formy a možnosti zapojenia vzdialenejšej rodiny.

Po novom by to mala byť taká firma, v ktorej minimálne dvaja členovia jednej rodiny priamo alebo nepriamo disponujú hlasovacími právami. Jeden člen rodiny by mal byť štatutárom. Jediným spoločníkom či spoluvlastníkom by mal byť tiež člen rodiny. Ďalšia osoba z jednej rodiny by mala byť členom či už štatutárneho orgánu alebo jej zamestnancom či členom dozornej rady. A nakoniec – aspoň dvaja členovia z rodiny by mali mať najmenej 40-percentný prospech z podnikania.

„Až 88 percent šéfov rodinných podnikov verí, že tá istá rodina bude viesť ich firmu aj o päť rokov, lenže štatistiky tento názor podkopávajú. Iba približne 30 percent rodinných firiem pretrvá do druhej generácie,“ popisuje realitu Erika Matwij, riaditeľka spoločnosti Human Inside, ktorá sa zaoberá rodinným podnikaním.

Na plánované návrhy sa Krajčík zo 101 Drogerie pozerá pozitívne. „Rodinné podnikanie vo svojej podstate, vo svojom bežnom živote potrebuje len to, čo potrebuje akékoľvek iné podnikanie. Potrebuje rovné pravidlá a príležitosti pre všetkých, rovnaký prístup k pomoci pre domáceho ako aj zahraničného investora,“ dodal.

Ďalšou rodinnou firmou je Isadore, ktorá sa zaoberá cyklistickým oblečením a doplnkami. Za ňou stoja známi cyklisti Velitsovci. Jeden z dvojice bratov Peter hovorí, že „každá zmena k zlepšeniu podnikateľského prostredia je vítaná. Či už je to pre rodinné firmy alebo všeobecne. Samozrejme, dôležité bude, ako sa nakoniec tieto pripravované zmeny prejavia v skutočnosti,“ poznamenal Velits.

„Zásadný faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje rodinné podnikanie na Slovensku, je kombinácia výšky odvodov a celkovej administratívnej záťaže, a to na všetkých úrovniach podnikania,“ tvrdí Krajčík a dodáva, že tento problém sa netýka len rodinného podnikania. Ak Ministerstvo hospodárstva pripraví projekt, v rámci ktorého jeden nový byrokratický úkon nahradí minimálne dva súčasné, bude to určite cesta k lepšiemu.

„Myslím, že rodinným firmám môže najviac pomôcť zmena v daňovom a odvodovom zaťažení,“ tvrdí Velits. Veľa firiem začína ako rodinná firma a ak by mali uľahčený štart v tomto smere, tak by im to výrazne pomohlo. „Predsa len rodinní príslušníci vedia byť často tí najoddanejší zamestnanci,“ dodáva na záver Peter Velits.

Richard Sulík Čítajte viac Jednoduchší predaj "zakázaných" tovarov či viac e-komunikácie. Kilečko 2 má ušetriť firmám 200 miliónov

V našej krajine funguje približne 44-tisíc spoločností, ktoré sa definujú ako rodinné. Asi polovica z nich má do desať zamestnancov. Každý rok ich pribudne asi o štyri percentá viac. Najviac ich pôsobí v stavebníctve, najmenej v automobilovom sektore a informačných technológiách.
V koalícii však snahy meniť zákony v prospech rodinných podnikov narazili na ministerstvo práce pod vedením Milana Kraniaka (Sme rodina). To so snahou Sulíkovho rezortu nesúhlasí. Je teda možné, že návrhy ešte prejdú zmenami.

Sulíkova snaha pomôcť rodinným podnikom narazila na Krajniaka

Snaha ministra hospodárstva Richarda Sulíka pomôcť rodinným firmám narazila na výhrady Krajniakovho rezortu. Ten v rámci pripomienkového konania vzniesol niekoľko zásadných pripomienok. S materiálom zásadne nesúhlasí a odmieta ho ako celok. Rezort práce kritizuje, že v návrhu akčného plán absentuje význam rodinného rozmeru. „Podľa nášho názoru rodinný podnik má spájať riadiace, obchodné, vlastnícke a rodinné vzťahy spôsobom smerujúcim najmä k udržiavaniu a rozvíjaniu rodinných väzieb a ich vplyvu na rozhodovacie právomoci podniku, k posilňovaniu rodinných hodnôt a kvality rodinného života a všestranného rozvoja rodinnej hmotnej kultúry a tradície,“ konštatuje ministerstvo práce. Kriticky sa v rámci pripomienkového konania postavili k materiálu aj ďalšie subjekty, ako Slovenský živnostenský zväz, Slovenská komora daňových poradcov či Klub 500, ktorý reprezentuje najväčších zamestnávateľov na Slovensku.