Krajniakov rezort poukazuje predovšetkým na fakt, že v súvislosti s plnením programového vyhlásenia pripravil v rámci návrhu novely zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch legislatívnu úpravu „rodinného podniku“. Návrh pritom vypracovala pracovná skupina, v ktorej mali zastúpenie aj rezort hospodárstva a podnikateľský sektor. Aktuálne je novela po pripomienkovom konaní a prebiehajú rozporové konania. Na rokovanie vlády by mala putovať ešte v decembri tohto roku.
Ministerstvo práce kritizuje, že v návrhu akčného plán absentuje význam rodinného rozmeru. „Podľa nášho názoru rodinný podnik má spájať riadiace, obchodné, vlastnícke a rodinné vzťahy spôsobom smerujúcim najmä k udržiavaniu a rozvíjaniu rodinných väzieb a ich vplyvu na rozhodovacie právomoci podniku, k posilňovaniu rodinných hodnôt a kvality rodinného života a všestranného rozvoja rodinnej hmotnej kultúry a tradície,” konštatuje rezort práce.
Definícia Sulíkovho ministerstva podľa neho úplne opomína rozmer seba-identifikácie rodinného podniku a definície jedného z jeho základných cieľov v zmysle posilňovania a prosperity rodiny a starostlivosti o jej členov. „Rodinný podnik tak v kontexte akčného plánu skutočne nemusí mať iný cieľ ako cieľ tvorby zisku, dokonca na úkor členov jednej rodiny a na úkor udržiavania, rozvíjania či posilňovania rodinných väzieb,” domnieva sa rezort práce.
Čítajte viac Rodinné podniky sa dočkajú podpory od štátu. Plán pozostáva z 10 opatreníSúhlasí pritom s potrebou definície rodinného podniku, avšak zásadne nesúhlasí s tým, aby návrh akčného plánu definoval rodinné podnikanie. „Predpokladáme, že cieľom navrhovateľa nie je definovať na Slovensku nový druh podnikania, ale iba druh alebo typ podniku, ktorý podniká v rámci Obchodného zákonníka, pričom jedným z jeho špecifických alebo určujúcich znakov je práve postavenie osôb – rodinných príslušníkov," poukazuje.