Zapáli sa na dušičky sviečka aj za gastro podniky? Nemôžeme byť zatvorení deväť mesiacov, to je naozaj likvidačné, hovorí majiteľka diskotéky

Dominika Čillíková, Pravda | 28.10.2021 17:43
Bar-Vydrica Foto:
Ilustračná fotka.
Slovensko na covidovom automate tmavne rýchlo. Od prvého novembra bude v krajine 24 čiernych okresov – teda dvojnásobok oproti minulému týždňu. A gastrosektor bude mať už v 24 okresoch povinne zatvorené prevádzky. Napriek zdvojnásobeniu čiernych okresov sektor najviac postihnutý pandémiou nedostáva od štátu žiadnu pomoc, upozorňujú podnikatelia.

Práve preto prišli vo štvrtok zástupcovia štyroch gastrozdružení protestovať rovno pred Úrad vlády. „Ohrozená je existencia viac ako polovice prevádzok, v prípade obmedzenej zimnej sezóny v regiónoch to bude ešte viac. Ak štát nezačne situáciu okamžite riešiť, hrozí kolaps gastrosektora na Slovensku,“ vyhlásila Magdaléna Koreny z iniciatívy Pomoc pre gastro. Práve tento sektor zamestnáva na Slovensku vyše 40-tisíc ľudí.

V čiernych okresoch je totiž prevádzka fitnescentier, akvaparkov či kúpeľov zakázaná. Reštaurácie môžu predávať akurát tak cez okienko alebo rozvážať. Iné fungovanie je zakázané.

V čiernej farbe sa od pondelka ocitne aj okres Poprad. Majitelia sa tejto správe nepotešili. „Veľmi ma to hnevá, že zasa budem bez práce,“ tvrdí pre Pravdu prevádzkar podniku New Chicago v Poprade. Zároveň dodáva, že zlej situácii v ich okrese rozumie, ale podľa neho je Covid automat nastavený veľmi nešťastne. Za rizikovú skupinu sa považujú hlavne ľudia na 65 rokov a podnik New Chicago navštevuje veková skupina od 18 do 25 rokov. „K nám si málokedy príde senior posedieť,“ tvrdí.

VIDEO: Sektor gastro žiada štát o pomoc.

Video

Aj keď sa podnik nenazýva nočným klubom, bude musieť prevádzku zavrieť úplne. Keďže neposkytujú jedlo, len vodné fajky a nápoje, rozvoz sa im neoplatí. „Predaj cez okienko je tiež pre nás nezmysel. Nalievať poldeci cez okienko alebo vodné fajky podávať ľuďom do ruky, aby ich fajčili na lavičkách?“ smutne konštatuje prevádzkar.

Nočné podniky a bary dostali úplný zákaz. Majiteľka diskotéky Surprise v Poprade Anna nie je nadšená touto situáciou. „My ako nočný klub nemôžeme nič urobiť, jedine, že by sme išli proti tomu. Nemôžeme si znova dovoliť byť zatvorení deväť mesiacov ako minulý rok, to je naozaj likvidačné,“ hovorí.

Príde nakoniec pomoc?

Pre podnikateľov sa možno pomoc nájde. Minister hospodárstva Richard Sulík prišiel s iniciatívou, aby sa v čiernych okresoch reštaurácie nezatvárali, ak sú zamestnanci a hostia úplne zaočkovaní. Je za to, aby toto pravidlo Covid automat zohľadňoval.

Richard Sulík, Roman Oravec, Marián Viskupič Čítajte viac Od januára prichádzajú zmeny v gastrolístkoch: ako na ne doplatia bežní zamestnanci? Pozrite si ilustračný prepočet

Druhou pomocou majú byť podľa ministra dotácie na nájomné. „Musíme s tým ísť na vládu, musíme požiadať o peniaze. Ale tento proces bude,“ ubezpečoval vo štvrtok Sulík. Už na najbližšom rokovaní chce preto presadiť, aby sa to zaviedlo do praxe. „Na vláde zistíme, či je na to politická vôľa, doteraz nebola,“ uviedol a dodal, že o tomto nápade prebieha debata. Sulík už takzvaný odškodňovací zákon vláde predkladal trikrát, no ani raz mu neprešiel.

Denník Pravda zisťoval, či s nápadmi lídra SaS súhlasia aj ostatné koaličné strany. Hovorca OĽaNO Peter Dojčan iba dodal, že o návrhoch debatujú a keď sa v koalícii dohodnú, budú informovať verejnosť.

Prirodzene, hodené koleso od ministra hospodárstva prevádzkari vítajú. Vidia v ňom nádej na prežitie ťažkých pandemických čias. „Myslíme si, že pre zaočkovaných by podniky mohli fungovať. Celú dobu sme to tak mali,“ tvrdí majiteľka diskotéky Surprise Anna. Ako podnik si spravili prieskum, pri vstupe sa každý zákazník podpísal a zaočkovaných si poznačili. „Boli sme prekvapení, že veľa mladých chodilo zaočkovaných,“ hovorí.

Podobne je na tom aj bar New Chicago, ktorý má všetkých svojich zamestnancov zaočkovaných. „Osobne som v to dúfal, že pokiaľ budeme všetci zaočkovaní, nebudeme musieť zatvárať našu prevádzku,“ poznamenal prevádzkar. V podniku poctivo kontrolujú aj zákazníkov. Hovorí, že mladí, ktorí ich navštevujú, majú vždy pri sebe nejaký preukaz o očkovaní, testovaní alebo po prekonaní. „Keď som si pýtal preukaz od 30 ľudí, približne 20 malo všetko. Tí, ktorí nemali, odišli bez výhrad,“ dodal.

Cítia sa oklamaní, chcú nižšie dane

Majitelia, personál a zákazníci sa cítia byť oklamaní. Vakcína mala byť sloboda – presne ako bolo heslom očkovacej kampane. V Liptove sa do čiernej farby budúci týždeň oblečie aj okres Ružomberok. Tamojšia reštaurácia Koliba u dobrého pastiera bude musieť svoju prevádzku zavrieť a ostáva jej len rozvoz. „Toto je normálne vydieranie ľudí,“ tvrdí pre Pravdu hlavný čašník Andrej. „My prídeme o peniaze, podnik príde o peniaze, ale aj štát príde o peniaze,“ tvrdí.

Vo štvrtok pred Úradom vlády SR zaznela od predstaviteľov gastrosektora prosba, ktorú opakujú už dlho: chceme nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH). „Slovensko je dnes krajinou s treťou najvyššou sadzbou DPH pre gastro v EÚ, preto určite existuje priestor na jej aspoň dočasné zníženie. V okolitých krajinách je vo výške 5 alebo 10 %, u nás je DPH 20 %. Dlhodobé zníženie na 10 % by pre hotely, reštaurácie, bary či akýkoľvek malý stánok s jedlom malo obrovský význam,“ vyhlásil prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.