Vláda pripravuje novú daň. Cena sladených nápojov môže vyskočiť aj o 100 percent

Nová daň zo sladených nápojov, ktorú pripravuje vláda SR, spôsobí podľa potravinárov zvýšenie cien nápojov a negatívne zasiahne hlavne nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Potravinárska komora Slovenska (PSK) uviedla, že v prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné navýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín, hoci štát môže takto vybrať od obyvateľov aj viac ako 100 miliónov eur.

23.03.2024 12:25
cola, kolový nápoj, pitie, tekutiny Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Ako potravinári spresnili, nová daň z pridanej hodnoty (DPH) z dielne Ministerstva financií SR sa má dotknúť rovnako všetkých nápojov, ktoré sú sladké bez ohľadu na množstvo cukru, ktoré obsahujú, dokonca aj tých s nulovým obsahom kalórií. Podľa dostupných informácií štát plánuje zdaniť každý liter sladeného nápoja minimálne 20 percentami.

„Zavádzanie daní na vybrané kategórie potravín a nápojov zásadným spôsobom zasahuje práve nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré na dani zaplatia najvyššiu časť svojich príjmov, podporuje nákupy v zahraničí a tým ohrozuje stabilitu slovenských podnikov. Bežný sirup, ktorý sa dnes predáva za približne 2 eurá, by budúci rok mohol stáť aj 4,40,– € . To pre niektoré kategórie nápojov a ich výrobcov môže byť likvidačné, “ povedala Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

Vladimír Soták, generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová Čítajte viac Sotákov klub sa postavil proti návrhu ministra Tomáša. Hovorí o zneužívaní právomoci verejného činiteľa

Ministerstvo financií v predbežnej informácii k návrhu zákona deklaruje, že zavedenie dane na sladené nápoje bude motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu životu, čo údajne potvrdzuje prax v zahraničí. PKS však upozorňuje na skúsenosti zo zahraničia, kde sa zavedenie takejto dane ukázalo ako neefektívne pri boji s obezitou a navyše ohrozilo ekonomiku cezhraničnými nákupmi.

„Podľa našich skúseností ide o výlučne fiškálny nástroj s minimálnym vplyvom na zmenu stravovacích návykov či dokonca zdravia obyvateľstva. V Mexiku, kde bola táto daň s cieľom znížiť mieru obezity zavedená, podľa údajov OECD miera obezity dokonca stúpla. Nórsko daň zo sladených nápojov v roku 2021 zrušilo z dôvodu neefektívnosti a rozšírenia cezhraničného nakupovania vo Švédsku, obdobne ako Dánsko. Izrael začiatkom roka 2023 zrušil daň zo sladených nápojov, pretože predstavovala politicky motivovanú ekonomickú záťaž, ktorá mala negatívny vplyv najmä na znevýhodnené a nízkopríjmové skupiny spoločnosti“, uzavrela Jana Venhartová.

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. Potravinárska komora Slovenska pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002. Táto dobrovoľná organizácia združuje 58 členov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #sladené nápoje