Slovenskí odborári napísali americkému korporátu otvorený a tvrdý list. Ostro odsudzujeme vaše konanie a prepúšťanie z práce

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová zaslala v pondelok vedeniu spoločnosti Dell s.r.o. otvorený list. Namieta v ňom kroky spoločnosti vedúce k prepúšťaniu funkcionárov odborovej organizácie Technologies Unions Slovakia. Ochrana odborového funkcionára prostredníctvom Zákonníka práce predstavuje základný prostriedok ochrany zamestnanca voči svojvôli zamestnávateľa, pripomenula Uhlerová.

11.03.2024 14:56
debata (11)

„Ostro odsudzujeme vaše aktuálne konanie vedúce k postupnému ukončovaniu pracovných pomerov s funkcionármi tejto základnej odborovej organizácie v snahe obmedziť pôsobenie odborov. Vo vašom konaní vidíme skôr praktiky zastrašovania a manipulácie voči zamestnancom,“ uviedla Uhlerová. Z desiatich členov predsedníctva odborov Technologies Unions Slovakia, zodpovedných za kolektívne vyjednávanie, už podľa KOZ štyrom zrušili pracovnú pozíciu a dvom doručili výpoveď.

Počítačová spoločnosť Dell - logo Čítajte viac Americkej firme na Slovensku došla s odborármi trpezlivosť. Rozdali výpovede, zamestnanci sa búria

Nerešpektovanie zákonov, podkopávanie práva odborov sa organizovať, aby mohli obhajovať sociálne a ekonomické záujmy pracujúcich a oslabovanie demokracie na pracovisku, vrátane sociálneho dialógu, považuje KOZ podľa Uhlerovej za destabilizáciu a eróziu základných pilierov právneho štátu.

Odborári pripomenuli, že sociálny dialóg je nielen základným pilierom a jeden zo základných predpokladov pre skvalitňovanie a ochranu sociálnych práv, ale súvisí aj s kvalitou prijímania rozhodnutí, proaktívnym nastavením verejných politík, otvorenou správou vecí verejných a tiež podporuje legitimitu opatrení. „Zohľadňované názory a pripomienky sociálnych partnerov na podnikovej úrovni v súčasnej zložitej dobe výrazne prispievajú k udržaniu sociálneho zmieru a stabilite,“ dodal Uhlerová.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Odbory #Dell