Investori by si mali pri daňovom priznaní dávať pozor aj na dividendy

Podanie daňového priznania do konca maca sa môže týkať aj ľudí, ktorí svoje peniaze zhodnocujú investovaním. Pozor by si pritom mali dávať na dividendy, úrokové výnosy a časový test, informovala platforma Portu.

25.02.2024 10:42
NYSE, burza, koronavírus Foto: ,
Od daní sú oslobodené výnosy z cenných papierov, ktoré sú obchodované na burze a investor ich drží minimálne jeden rok.
debata (2)

Od daní sú oslobodené výnosy z cenných papierov, ktoré sú obchodované na burze a investor ich drží minimálne jeden rok. Tento takzvaný časový test sa podľa platformy týka aj ETF fondov. „Tieto fondy sa obchodujú na burze, preto je na Slovensku možné v ich prípade naplno využiť daňový benefit,“ dodala.

Ak investor podmienky ročného časového testu nedodrží, môže si podľa platformy v daňovom priznaní uplatniť daňové oslobodenie ostatných príjmov do výšky 500 eur. Počítajú sa tam napríklad príjmy z prenájmu, ale aj prevodu cenných papierov, kam patria aj ETF. „Platí, že celkovo sa dá týmto spôsobom zdaniteľný príjem znížiť maximálne o 500 eur, všetko navyše je potrebné zdaniť,“ dodala platforma.

Pokiaľ ide o tuzemský podielový fond, investor príjmy zahrnie do osobitného základu dane z kapitálového majetku. Zrazená daň pritom podľa platformy bude považovaná za zaplatený preddavok, ktorý možno odpočítať od dane vypočítanej v daňovom priznaní. „Výhodné je to vtedy, ak investor na predaji podielových listov jedného fondu zarobil, no na predaji iných prerobil. Vtedy si vie túto stratu voči zisku započítať a získať zaplatený preddavok alebo jeho časť späť,“ dodala platforma.

SR Bratislava Vláda Schôdza BAX Čítajte viac Bohatší si zrejme priplatia. Príde milionárska daň?

Ďalším príkladom je, ak portfólio investora generuje príjmy v podobe dividend alebo úrokov plynúcich z držania cenných papierov. Ako uviedla platforma, tieto príjmy sa najprv dania sadzbou určenou zmluvným vzťahom SR s krajinou, z ktorej príjmy plynú takzvanou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia.

„Spravidla sú tieto dane zaplatené formou zrážkovej dane v štáte zdroja príjmu. Ak boli dividendy zdanené v zahraničí, investor si túto daň započíta voči dani splatnej na Slovensku, aby sa zamedzilo dvojitému zdaneniu,“ objasnila platforma.

Ďalej dodala, že výnos z predaja virtuálnych mien je tiež zaťažený daňou vo výške 19 % a zdravotnými odvodmi na úrovni 14 %. Pri priamom nákupe a predaji kryptomien podľa platformy neexistuje možnosť oslobodenia od dane a je nutné podávať daňové priznanie.

„Iná je situácia, ak dochádza k investovaniu do kryptomien cez burzovo obchodovateľný produkt (ETP). Vtedy sú považované za cenné papiere. A platia pre ne rovnaké pravidlá ako pre ETF vrátane výhod ročného časového testu,“ uzavrela platforma.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #investovanie #dividendy #kryptomeny #daňové priznanie