Záujem o stavebné sporenie minulý rok stúpal. Počet nových zmlúv vzrástol o takmer tretinu

Okrem úročenia vkladov ho môže podporiť aj zmena podmienok, ktoré je potrebné splniť na získanie štátnej prémie.

18.02.2024 09:36
Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Foto:
Záujem o stavebné sporenie stúpa.
debata

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), ktorá už aktuálne pôsobí na slovenskom trhu ako jediná stavebná sporiteľňa, zaznamenala v minulom roku zvýšený záujem o jej služby. Nové zmluvy v vlani vzrástli takmer o tretinu. Výrazne sa tiež zvyšuje suma, ktorú si ľudia na nové bývanie odkladajú. Rast podporili podľa vyjadrení spoločnosti najmä zvyšujúce sa úrokové sadzby v poslednom období.

Počas minulého roka si ľudia uzavreli 70 256 zmlúv stavebného sporenia, čo je medziročný nárast o 29 %. Objem cieľových zmlúv vzrástol o 42 % a presiahol dve miliardy eur. Záujem o stavebné sporenie pre deti sa vlani zvýšil ešte výraznejšie. Rodičia uzavreli svojim deťom o 60 % zmlúv stavebného sporenia viac ako v roku 2022.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Záujem o byty v bratislavských novostavbách koncom roka 2023 rástol

„Rast úrokových sadzieb a potreba vlastných zdrojov pri kúpe nehnuteľnosti prostredníctvom hypotéky spôsobili, že dnes už sa málokto môže spoliehať iba na úver pri financovaní bývania. Ľudia sa preto začali na tento krok dopredu pripravovať,“ hovorí riaditeľ obchodu Prvej stavebnej sporiteľne Milan Baláž. Zmeny úrokových sadzieb na trhu zdraželi úvery, však zvýhodnili zároveň ľudí, ktorí si sporia.

Záujem o stavebné sporenie bude podľa Baláža pravdepodobne rásť aj naďalej. Okrem úročenia vkladov ho môže podporiť aj zmena podmienok, ktoré je potrebné splniť na získanie štátnej prémie. Aby stavebný sporiteľ získal 70 eur v podobe štátnej prémie, je potrebné vložiť v tomto roku na stavebné sporenie 1 000 eur. Je to výrazne menej oproti vlaňajšej sume 2 800 eur. Výška štátnej prémie tak môže dosiahnuť až 7 % z ročného vkladu. „Vďaka tejto zmene pomôže štátna prémia väčšiemu množstvu ľudí, a to najmä tým s nižšími príjmami. Spolu s úrokovou sadzbou tak budú ich úspory rásť ešte rýchlejšie,“ hovorí Baláž.

Nárok na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov, resp. zákonných zástupcov.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebné sporenie #Prvá stavebná sporiteľňa #2023