Posledné roky dávka v nezamestnanosti poriadne vyskočila. Aká je priemerná suma?

Priemerná výška dávky v nezamestnanosti, ktorú ľuďom bez práce vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla v minulom roku 567 eur. Za posledné tri roky tak táto dávka vzrástla o takmer tridsať percent, keďže v roku 2020 bola priemerná výška dávky v nezamestnanosti 441 eur.

11.02.2024 16:01
dôchodci, peniaze, seniori, dôchodok, hotovosť Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Dávku v nezamestnanosti poberalo v minulom roku na Slovensku priemerne 36,6-tisíca osôb. Oproti stavu spred troch rokov ide o pokles zhruba o tretinu, keďže v roku 2020 sa táto dávka vyplácala viac ako 53-tisícom ľudí.

Sociálna poisťovňa vynaložila na výplatu nezamestnaneckých dávok za celý minulý rok viac ako 268 mil. eur, čo predstavuje pokles o 61 mil. eur oproti roku 2020. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Dávku v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa nezamestnanému najviac pol roka. Podmienkou nároku na túto dávku je získanie najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu, resp. dennej hrubej mzdy zamestnanca. S rastom miezd zamestnancov tak stúpa aj priemerná suma dávky v nezamestnanosti.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #dávka