Novinka z Bruselu. Za vážne dopravné priestupky môže byť stopka vodičom za volant

Vážne dopravné priestupky, ako je nadmerná rýchlosť alebo jazda pod vplyvom alkoholu, by mohli vodičom znemožniť vedenie vozidiel v celej Európskej únii. Taký je aspoň plán Európskeho parlamentu.

11.02.2024 12:56
dopravná polícia, kontrola, rýchlosť, meranie, Foto:
Policajná hliadka kontroluje vodiča.
debata

V súčasnosti platí, že ak vodič stratí vodičský preukaz v dôsledku priestupku v inej krajine únie, ako je jeho domovská, vo väčšine prípadov sa sankcia uplatňuje len v tej krajine, v ktorej bol priestupok spáchaný. Vo zvyšku únie nemá žiadne obmedzenia. Po novom by sa malo pozastavenie, obmedzenie alebo odobratie vodičského preukazu uplatňovať vo všetkých krajinách únie.

Europoslanci navrhujú zaradiť jazdu bez platného vodičského preukazu do zoznamu závažných dopravných priestupkov, ako je jazda pod vplyvom alkoholu alebo smrteľná dopravná nehoda, čo by viedlo k výmene informácií o zákaze vedenia motorového vozidla. Jazda o 50 kilometrov za hodinu rýchlejšie ako je povolené je tiež jedným z vážnych dopravných priestupkov, ktoré by mohli viesť k diskvalifikácii vedenia vozidla. Poslanci stanovili nižší rýchlostný limit pre obytné oblasti, čo znamená, že vodič stratí svoj vodičský preukaz alebo mu bude pozastavená jeho platnosť pri jazde nad povolenú rýchlosť o 30 kilometrov za hodinu.

Zároveň Európsky parlament navrhuje, aby sa členským štátom únie stanovila lehota desiatich pracovných dní na vzájomné informovanie o rozhodnutiach o diskvalifikácii vodiča a ďalšia lehota 15 pracovných dní na rozhodnutie o tom, či sa zákaz viesť motorové vozidlo bude uplatňovať v celej únii. Dotknutý vodič by mal byť informovaný o konečnom rozhodnutí do siedmich pracovných dní. Europarlament v tejto veci ukončil prvé čítanie, o konečnom osude zmien však rozhodne až v novom zložení na základe tohtoročných júnových volieb.

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #vodič