Prvá banka znižuje úroky na hypotékach. Črtá sa obrat na slovenskom trhu?

Prvá banka ohlásila znižovanie úrokových sadzieb na hypotékach. 365.bank podľa portálu Finančný kompas znižuje úroky na viacerých fixáciách o 0,2 percentného bodu. Napríklad na 3-ročnej fixácii znižuje sadzbu z 4,25 percenta na 4,05 percenta. Zmeny začnú platiť od 19. januára.

22.01.2024 10:21 , aktualizované: 16:03
tatra banka, pr nepouzivat Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Správa aktualizovaná o stanovisko 365.bank.

Rovnaké zníženie je aj na 1-ročnom, 5-ročnom aj 10-ročnom fixe.

„Po viac ako roku sa sadzby upravili smerom dole a to na všetkých typoch fixácií, ktoré banka ponúka. Dôvodov na potenciálnu úpravu môže byť niekoľko,“ informuje o kroku 365.bank analytik portálu Matej Dobiš.

Bratislava, byt, byty, bývanie Čítajte viac Nové čísla o cenách bývania: Padli o tisícky eur, pozrite si cenníky v jednotlivých krajoch

365.bank má na trhu s hypotékami necelý 3-percentný podiel.

Jedným z dôvodov zníženia sadzby je, že Európska centrálna banka pripustila znižovanie úrokov skôr, ako sa predpokladalo. „Tlak na úpravu sadzieb smerom dole zrejme nebude znamenať pokles úrokov už v marci, no podľa opatrnej rétoriky Christine Lagardovej, sa tak môže stať už v júni tohto roka. Nie je teda vylúčené, že menšie banky na našom trhu v duchu marketingových kampaní svoje sadzby upravia príchodom jari,“ tvrdí Dobiš.

Samotná banka ale upozorňuje na to, že plošne sadzby neznižuje. „365.bank pristúpila k úprave úrokových sadzieb v kontexte svojej obchodnej stratégie. V rámci nej sa chce zamerať na rast aktívnych klientov,“ hovorí riaditeľka komunikácie 365.bank Linda Valko Gáliková.

„Jedným z dôsledkov týchto zmien je aj úprava najnižšej komunikovanej úrokovej sadzby na hypotékach spolu s úpravou doterajšej štruktúry uplatňovania zliav za voliteľné služby. Týmto krokom sa snažíme zjednodušiť a zefektívniť doterajší systém. V globále tak nedochádza k plošnému zníženiu úrokových sadzieb, ale ide o zmenu štruktúry ich výpočtu vzhľadom na politiku zliav,“dodáva. Banka zároveň niektoré zľavy ruší, iné zavádza.

*365. bank od 19.01.2024**
 
Hypotéka
 
Fix 1 úrok od 4,05 %, predtým od 4,25 %
 
Fix 3 úrok od 4,05 %, predtým od 4,25 %
 
Fix 5 úrok od 4,05 %, predtým od 4,25 %
 
Fix 10 úrok od 5,05 %, predtým od 5,25 %

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #hypotéka #úroky