Letisko v Bratislave využíva čoraz viac cestujúcich, významný míľnik by mohlo dosiahnuť už v tomto roku

Hranicu dvoch miliónov vybavených pasažierov by mohlo najväčšie slovenské letisko prekonať už v tomto roku. Bolo by to prvý raz po piatich rokoch.

14.01.2024 18:42
SR Bratislava letisko odlety cestovné... Foto: ,
Počet cestujúcich na letisku M. R. Štefánika v Bratislave sa zvyšuje.
debata (5)

Zvýšený záujem o lietanie z najväčšieho slovenského letiska pokračoval aj v minulom roku. Letisko M. R. Štefánika v Bratislave podľa predbežných údajov očakáva, že celkový počet vybavených cestujúcich na príletoch a odletoch v roku 2023 presiahol 1,8 milióna. „Finálne čísla budú začiatkom budúceho týždňa,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Tóthová.

Vlaňajší predpokladaný počet pasažierov, ktorí využili hlavný domáci vzdušný prístav, by tak mal medziročne vzrásť približne o štyristotisíc, alebo takmer o 30 %. Bránami bratislavského letiska v roku 2022 prešlo 1,4 milióna cestujúcich. Ich počet v minulom roku je tesne nad úrovňou roka 2016 s necelými 1,8 milióna pasažiermi. Najviac cestujúcich malo letisko v Bratislave v predpandemických rokoch 2018 a 2019, a to takmer 2,3 milióna, pričom v roku 2018 ich bolo zhruba o 2,5-tisíca viac.

SR NBS Kažimír predikcia TK BAX Čítajte viac Prognóza ekonomiky na rok 2024: Kažimír nechce hovoriť o bankrote, no náš dlh prudko narastie

„Ministerstvo dopravy SR podporí v rámci svojich možností ohraničených rozpočtom všetky myšlienky a návrhy, ktoré pomôžu letisko posunúť ďalej a opäť sa dostať, možno už v tomto roku, nad hranicu 2 miliónov vybavených pasažierov,“ informoval po stretnutí s novým vedením bratislavského letiska štátny tajomník ministerstva dopravy Igor Choma (Smer-SD). Podľa neho diskutovali o predbežných hospodárskych výsledkoch za rok 2023 a víziách na rok 2024, a ako dodal, nevyzerá to zle.

„Členovia predstavenstva ma informovali o nevyhnutných investíciách, ktoré bude potrebné zrealizovať,“ uviedol na sociálnej sieti Choma, Oboznámil sa tiež s aktuálnymi problémami správy letiskovej infraštruktúry a jej kritickými miestami v budovách alebo na letiskových plochách.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #cestujúci #letisko Bratislava