Bežné nákupy sú čoraz drahšie. Na vianočné darčeky si napriek tomu peniaze nájdeme, koľko na ne Slováci minú?

Spotrebitelia plánujú v tomto roku minúť na nákup vianočných darčekov priemerne 109 eur, pričom ide o medziročný nárast o 15 eur. Investíciu do darčekov plánuje 93 percent obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu agentúry Focus pre internetovú mBank, ktorý sa uskutočnil online na vzorke 944 respondentov.

16.12.2023 10:44
muž, Vianoce, darčeky, rozmýšľanie, papier, pero Foto:
Ilustračné foto.
debata

Približne 37 percent odhaduje, že na darčeky pre blízkych tento rok minie viac ako 200 eur. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast, pretože vtedy túto sumu plánovalo 29 percent respondentov. Ďalších asi 29 percent sa vo svojich finančných plánoch pohybuje v rozpätí 101 až 200 eur.

Viac ako štvrtina Slovákov podľa prieskumu odhaduje, že na darčeky pre blízkych minie menej ako 100 eur, pričom sumu do 50 eur chce minúť 9 percent respondentov a 51 až 100 eur investuje 18 percent opýtaných. Vianočné darčeky neplánuje kupovať vôbec 7 percent respondentov.

COOP, automatická predajňa Čítajte viac Nové čísla rastu cien: Inflácia ďalej klesá, potraviny za rok zdraželi aj tak o skoro 8 percent

Pokiaľ účastníci prieskumu plánujú väčšinu nákupu hradiť z vlastného vrecka, ale požičajú si iba malú časť, najčastejšie využijú pomoc od člena rodiny, známeho či priateľa. Ide o 6 percent opýtaných. Na finančnú inštitúciu sa s týmto úmyslom obrátia 3 percentá respondentov.

„Napriek náročným ekonomickým časom je pozitívne, že až 90 percent respondentov si na kúpu darčekov peniaze nebude požičiavať, ale plánuje ich financovať len z vlastných zdrojov. Je to podobné percento ako minulý rok,“ dodal generálny riaditeľ internetovej banky Robert Chrištof.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že výrazne narástol počet tých, ktorí si peniaze na darčeky sporia alebo odkladajú v predstihu počas celého roka či pár mesiacov pred Vianocami. Zatiaľ čo vlani ich bolo 36 percent, v tomto roku sa ich počet zvýšil na 46 percent.

Mladi v akcii, pekári Čítajte viac Takú napätú predvianočnú atmosféru pekári ešte nezažili. Otvorene priznali, prečo idú radšej do predčasného dôchodku

„Nominálne síce mzdy a dôchodky porástli, ale nárast celkových životných nákladov nepokryli. Občania preto musia čoraz viac peňazí vynakladať na zabezpečovanie bežných každodenných nákupov. Aj to môže byť jedna z príčin, prečo tak významne narástol podiel ľudí, ktorí si na darčeky odkladajú peniaze vopred,“ uzavrel sociológ a riaditeľ prieskumnej agentúry Martin Slosiarik.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vianoce #darčeky