Prudký pokles vkladov Slovákov v bankách. Domácnosti schudobneli, spoločnosť Allianz hovorí o prekvapení

Hrubé finančné aktíva slovenských domácností vlani klesli o 3 %. Vyplýva to zo štúdie skupiny Allianz, ktorá skúmala finančný majetok a dlhy domácností v takmer 60 krajinách sveta. „Rok 2022 bol pre sporiteľov doslova annus horribilis, teda strašným rokom. Prepad bol všadeprítomný, ceny aktív plošne klesli a výsledkom bol žalostný pokles globálnych finančných aktív domácností o 2,7 %, čo je najsilnejší pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008,“ tvrdí štúdia.

28.09.2023 13:38
peniaze, šetrenie, mince, prasiatko Foto:
Ilustračné foto.
debata

Jednou z príčin bola podľa skupiny trieda aktív poistenie a dôchodok, ktorá stratila na hodnote 3,2 %. Cenné papiere stagnovali. Veľkým prekvapením však bol podľa Allianzu prudký pokles bankových vkladov, a to o 5,8 %. Tie aj napriek tomu s podielom portfólia 51 % zostali dominantnou triedou aktív na Slovensku.

Ján Šebo, dôchodky, plán obnovy, jan sebo Čítajte viac Expert na dôchodky: Penzistom musíme umožniť flexibilne pracovať, časovaná bomba sú živnostníci

Úlohu tu zohrali zmeny správania pri sporení. Zatiaľ čo čerstvé úspory sa po vrchole vyvolanom pandémiou spomalili a prepadli o 87 %, slovenskí sporitelia dokonca vyberali prostriedky z bankových vkladov, aby naďalej investovali na kapitálových trhoch a v menšej miere aj v poistení a dôchodku.

Slovenské domácnosti tak v minulom roku nakúpili podľa Allianzu rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur. V porovnaní s predpandemickým rokom 2019 sú finančné aktíva stále o 13,6 % vyššie, ale len v nominálnom vyjadrení. Po očistení o infláciu sú slovenskí sporitelia „chudobnejší“ ako pred pandémiou, keďže ich aktíva stratili na kúpnej sile 3,4 %.

Rast pasív sa mierne spomalil na 7,5 % po 8,9 % v roku 2021. V dôsledku toho sa pomer dlhu k HDP sotva znížil, s 50 % je podľa Allianzu najvyšší v regióne. Čisté finančné aktíva napokon poklesli o výrazných 12,5 %. S čistým finančným majetkom 9 010 eur na obyvateľa sa Slovensko podľa štúdie prepadlo v rebríčku najbohatších krajín na 40. miesto. Na rozdiel od väčšiny krajín priemerný dlh Slováka vo výške 9 920 eur tak prevyšuje jeho finančný majetok.

debata chyba
Viac na túto tému: #peniaze #vklady