ECB sa obáva rýchleho rastu platov. Ak neprestane, tak inflácia môže byť vysoká

Slabší rast ekonomiky by mohol proces zmierňovania inflácie urýchliť, avšak dlhodobo napätý trh práce spôsobuje rýchly rast miezd. To znamená zvýšené riziko ďalšieho rastu spotrebiteľských cien. Uviedol to v piatok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Boris Vujčič. Informovala o tom agentúra Reuters.

02.09.2023 09:17
Lagardová Foto: ,
Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.
debata (2)

V ECB sa v súčasnosti diskutuje, či na septembrovom zasadnutí posunie banka úrokové sadzby opäť vyššie, alebo si v sprísňovaní menovej politiky urobí pauzu. Kľúčovým pre ďalšie rozhodnutie je práve vývoj inflácie. Tá podľa najnovších údajov štatistického úradu EÚ Eurostat zotrvala v auguste na úrovni z júla, teda na 5,3 %.

heger Čítajte viac Platy zamestnancov štátu už o pár dní výrazne stúpnu. O koľko si polepšíte? Pozrite si tabuľky

Vujčič, ktorý je guvernérom chorvátskej centrálnej banky, nepovedal, k akému riešeniu sa na zasadnutí 14. septembra prikloní, dodal však, že potrvá ešte mesiace, než ECB bude môcť zhodnotiť, že úrokové sadzby dosiahli svoje maximum a je možné, že až na budúcu jar bude jasné, že inflácia smeruje k inflačnému cieľu ECB. Ten je stanovený na 2 %.

„Stále tu máme mzdové tlaky a podľa najnovších údajov sa nezdá, že by sa uberali výraznejšie smerom nadol,“ povedal Vujčič. „Dokiaľ sa to nezmení, obávam sa, že posledná fáza (dezinflácie) bude veľmi zložitá,“ dodal.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #inflácia