Rodičovský príspevok dostane od septembra viac ľudí. Koho sa zmeny dotknú?

Rodičovský príspevok bude od septembra dostupný pre väčší okruh rodičov. Rodičia detí vo veku od troch do šiestich rokov budú mať nárok na predĺžené poskytovanie rodičovského príspevku. Platí to v prípadoch, ak ich dieťa neprijali do spádovej materskej školy z kapacitných dôvodov. Opatrenie je súčasťou novely zákona o rodičovskom príspevku.

29.08.2023 11:26
zápis, materská škola, Trnava Foto:
Materská škola, ilustračný obrázok.
debata

Rodič žiada o rodičovský príspevok na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta bydliska. Príspevok sa poskytuje len počas školského roka. Rodič má nárok na rodičovský príspevok v rovnakej výške, v akej ho poberal do troch rokov veku dieťaťa. Jeho minimálna výška aktuálne predstavuje 345,20 eura, ak rodič nepoberal materskú dávku. V prípade, že mu Sociálna poisťovňa vyplácala materskú dávku, je výška rodičovského príspevku 473,30 eura.

dochodcovia, penzisti Čítajte viac Dôchodcovia opät dostanú pridané. Poslanci schválili zmeny v rodičovskom bonuse, pozrite sa, koho sa to týka

Príspevok sa poskytuje vždy na školský rok, teda od 1. septembra do 31. augusta. Ak rodič napríklad v máji tohto roka požiadal o prijatie dieťaťa do materskej školy a počas júna dostal negatívne rozhodnutie, mohol si požiadať o rodičovský príspevok. Nárok naň mu vzniká od 1. septembra tohto roka. Žiadosť o rodičovský príspevok môže rodič podať kedykoľvek počas školského roka. Rozhodnutie o neprijatí do spádovej materskej školy však nesmie byť staršie ako dvanásť mesiacov.

Ak rodič dieťaťa spĺňa podmienky a preukáže sa rozhodnutím o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy vydaným v júni minulého roka a zároveň sa mu nepodarí dieťa umiestniť do spádovej materskej školy ani v školskom roku 2023/2024, musí preukázať toto rozhodnutie do konca augusta tohto roka. Nemusí však už podávať novú žiadosť. Kontinuálne pokračuje v poberaní rodičovského príspevku, ak sa preukáže negatívnym rozhodnutím.

ťzp, hendikep, invalid Čítajte viac Opatrujete chorých ľudí? Všetky dávky sa vám od júla zvýšia. Pozrite si, o koľko si prilepšíte

Povinnosť opätovne doložiť rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do spádovej materskej školy na konci školského roka, teda do 31. augusta, musí splniť ten rodič, ktorému ani v ďalšom školskom roku nebolo pridelené miesto. Rodičovi vzniká nárok na rodičovský príspevok po splnení vyššie uvedených podmienok aj vtedy, ak pracuje a dieťa umiestni v súkromnej materskej škole. Výška príjmu rodiča pri poberaní tohto príspevku nie je rozhodujúca.

debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok #ministerstvo práce a sociálnych vecí #príspevok na deti