Komentár nazvali príznačne: Zober zeleninu, nie klobásu.
„Ceny potravín mohli byť vyššie nielen pre vyššie ceny energií a zisky firiem, ale aj pre slovenský jedálniček. Ten obsahuje relatívne veľa spracovaných potravín, ktoré sú energeticky náročnejšie na výrobu a tým pádom aj drahšie,“ vysvetľujú ekonómovia.
Čítajte viac Najväčšie zdražovanie v eurozóne je na Slovensku. Ako je to možné? Nemôže za to neschopná vládaKrajiny pri Stredozemnom mori ako napríklad Španielsko, Grécko či Taliansko majú pritom o poznanie iný jedálniček. „Krajiny so stredomorskej diétou mali infláciu potravín polovičnú oproti slovenskej,“ pokračujú analytici.
Keďže spracované potraviny si vyžadujú viac energií na samotné spracovanie, sú aj drahšie. Naopak, sezónne potraviny sú lacnejšie. „Krajiny s vyšším podielom spotreby sezónnych potravín, či nespracovaných potravín – spravidla južanské členské štáty EÚ – majú nižšiu energetickú náročnosť v potravinárstve a v minulom roku zaznamenali aj nižší celkový rast cien potravín,“ tvrdia v aktuálnom ekonomickom monitore.
Ceny sezónnych potravín stúpali v priemere naprieč krajinami únie o tretinu pomalšie ako zvyšok koša. „Stredomorské krajiny s dvojnásobnou spotrebou sezónnych potravín mali infláciu polovičnú oproti slovenskej,“ zakpnčili analytici komentár.