Na Slovensku nemá kto robiť. Sotákov klub chce desaťnásobne viac víz pre cudzincov

Priemysel na Slovensku zápasí s vážnym nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Klub 500 preto žiada rezort práce a sociálnych vecí, aby sa výrazne zvýšil počet národných víz udelených pracovníkom z krajín mimo Európskej únie.

08.08.2023 10:14
Vladimír Soták Foto: ,
Na snímke predseda Klubu 500 Vladimír Soták počas tlačovej konferencie Klubu 500 a SOPK k zabezpečeniu dodávok plynu v Bratislave v máji 2022.
debata (22)

Pre udržateľný a stabilný hospodársky rast je podľa Klubu 500 nevyhnutné mať k dispozícii dostatočný počet kvalifikovaných pracovníkov vo všetkých oblastiach priemyslu. Klub 500 to uviedol ako zásadnú pripomienku k príslušnému návrhu nariadenia vlády, ktorý vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

„Zvýšenie počtu udeľovaných víz príslušníkom tretích krajín by nám umožnilo obsadzovať profesie, ktoré sú dlhodobo vedené ako nedostatkové. Preto za Klub 500 navrhujeme výrazne navýšiť počty udeľovaných víz, minimálne desaťnásobne," uviedli podnikatelia.

šetrenie, financie, kalkulácia, peniaze, spravovanie Čítajte viac Úroky na vkladoch v bankách narástli. Viac ľudí naskakuje na vlnu termínovaných účtov, koľko môžete zarobiť?

Ministerstvo práce a sociálnych vecí preto chce od začiatku budúceho roka umožniť, aby národné víza mohli dostať vybrané skupiny štátnych príslušníkov tretích krajín. Zamestnávatelia by štátnymi príslušníkmi tretích krajín mohli obsadiť miesta operátora v strojárskej výrobe, operátora elektronických zariadení, operátora vysokozdvižného vozíka, zvárača a obrábača kovov a stavebného a prevádzkového elektrikára. V budúcom roku by štát mohol udeliť najviac dvetisíc národných víz.

Štátni príslušníci tretích krajín môžu pochádzať z Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Severomacedónskej republiky, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny alebo Uzbekistanu. „Potreba prijatia tejto právnej úpravy vychádza z naliehavosti situácie u niektorých povolaniach, ktoré sú dlhodobo identifikované ako zamestnania s nedostatkom pracovnej sily, najmä v rozširujúcej sa automobilovej výrobe," uviedol rezort práce.

Národné vízum možno podľa návrhu udeliť na výkon zamestnania u zamestnávateľa, ktorý je usadený na území Slovenska najmenej štyri roky. Ďalšou podmienkou je, že nedostal pokutu za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov a má splnené daňové a odvodové povinnosti.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR štvrťročne zverejňuje zoznamy zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, medzi ktoré dlhodobo patria zamestnania v odvetví priemyslu. „Na základe podnetu zástupcov zamestnávateľov, v ktorom indikovali súčasnú a budúcu potrebu pracovnej sily pre vybrané povolania, je vhodné vytvoriť zrýchlený režim pre získanie zahraničnej pracovnej sily pre vybrané zamestnania v priemysle," dodalo ministerstvo práce. Týmto krokom chce rezort zabezpečiť plynulú výrobu v priemysle.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #cudzinci #víza #Klub 500