Analýza ekonómov naznačuje, aký nadštandard by sme si v zdravotníctve mohli pripoistiť

Komerčné zdravotné pripoistenie sa na Slovensku stále nezaviedlo. Poistenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti pritom existuje vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Rakúsku, Francúzsku, Dánsku, či Holandsku. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upozorňuje na to, že úvahy o pripoistení sú politicky nákladné.

16.07.2023 09:24
Pacient / Zdravotníctvo / Foto: ,
debata (6)

Čeliť ľuďom, ktorí „celý život platili odvody“ a teraz majú strpieť, že ich predbieha dáky pripoistený, je náročné.

INESS v publikácii venovanej zdravotnému pripoisteniu od autorky Kataríny Fedorovej naznačuje, aké oblasti nadštandardnej zdravotnej starostlivosti by sa mohli dať na Slovensku pripoistiť. Pri preventívnych prehliadkach by mohlo ísť o vyššiu frekvenciu prehliadok, viac výkonov v rámci prehliadok a ich rozšírenie na ďalšie špecializácie, ako je kardioprevencia, onkoprevencia, či športové lekárstvo. Individuálne pripoistenie tiež môže zahŕňať nepovinné očkovanie a iné v súčasnosti nehradené zdravotné výkony, napríklad neindikované genetické a krvné vyšetrenia, alternatívnu medicínu a rôzne „kúry“, napríklad vysokodávkový vitamín C.

U zubára by si mohli ľudia pripoistiť použitie nadštandardných materiálov a výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad dentálne implantáty, pečatenie zubov a dentálnu hygienu.

mechanik, živnostník, práca, oprava auta Čítajte viac Slovensku ubudne štvrť milióna ľudí. Nebude mať kto robiť, už ani kvalifikovaní cudzinci sem nepôjdu

Súčasťou zdravotného pripoistenia by podľa Fedorovej mohol byť aj skorší termín u lekára a istota dodržania presného času. Vyžaduje si to však legislatívnu úpravu, ktorá z objednania na vyšetrenie urobí samostatnú službu. Pripoistiť sa dá aj viac času na vyšetrenie – lekár sa pacientovi bude venovať o 10 minút dlhšie než je štandardné. Legálnym nadštandardom ľahko prenosným do individuálneho poistenia je nadštandardné ubytovanie a strava pri hospitalizácii a možnosť výberu zdravotníckeho pracovníka.

Široký priestor pre pripoistenie podľa analýzy ponúka telemedicína. Popri možnosti konzultácie s lekármi na Slovensku aj v zahraničí môže individuálne poistenie pokrývať aj balíčky cielenej komunikácie s klientami v určitej situácii. Ide napríklad o tehotné ženy a rodičov malých detí a ľudí orientujúcich sa na zdravý životný štýl. Ďalší priestor na pripoistenie by podľa Fedorovej ponúklo prehodnotenie prínosov a nákladov nateraz hradených služieb, ako je odkladná preprava, kúpeľný pobyt pri jednotlivých diagnózach a podobne.

„Z legislatívneho hľadiska je vytvorenie priestoru na pripoistenie jednoduché – v podstate stačí zobrať „červené pero“ a vyškrtať všetky nevykonateľné aj nevykonávané ustanovenia, protirečenia a duplicity,“ tvrdí INESS. Prospeje tomu aj reálny katalóg zdravotných výkonov, ktorý by sa mal zverejniť budúci rok.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #zdravotníctvo