Aká bude budúcnosť dôchodkov? Mladí budú musieť určite dlhšie pracovať a viac sporiť. Na Slovensku od 1. mája bude platiť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Čo novela prináša?
Novela, ktorá vstupuje do platnosti od 1. mája 2023, prináša automatický vstup do druhého piliera pre prvopoistiteľov, čiže to sú tí ľudia, ktorí sa po prvý raz nejakým spôsobom realizujú na trhu práce na Slovensku, a z ich výplaty, to je ten najdôležitejší moment, sú odvedené a zaplatené odvody na sociálne poistenie, ktorých súčasťou sú aj odvody na dôchodkové poistenie. Týka sa to predovšetkým mladých ľudí, a tí ani nemusia mať potuchy o tom, čo druhý pilier je. Aj keď ste zo Sociálnej poisťovne, pár slov o tom, čo druhý pilier je, povedať môžete.
Čítajte viac Krajniak uvažuje nad veľkou zmenou. Dôchodky chce dvíhať o desiatky eur každémuSkúsme to vysvetliť na príklade. My všetci, ktorí sme v štandardnom pracovnom pomere, čiže sme zamestnanci, a z našich platov sú odvádzané odvody, tak súčasťou tých odvodov sú aj odvody na takzvané dôchodkové poistenie. Je to vo výške 18 %. Pokiaľ si odvádzam odvody len do prvého piliera, tak celých týchto 18 % ide na priebežnú výplatu súčasných dôchodkov. Pokiaľ sa rozhodnem, že si budem sporiť v druhom pilieri, tak sa týchto 18 % delí. 12,5 % ostáva v prvom pilieri, čiže vyplácajú sa z nich súčasné dôchodky, a 5,5 % si môžem odkladať na svoj dôchodok, na svoj osobný dôchodkový účet, ktorý mám vo svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS).
Povedali sme si o výhodách druhého piliera, tá zmena prináša automatický vstup. Pre koho?
Môže sa to zdať zjednodušené, že je to len pre všetkých tých, ktorí sú teraz mladí a skončili školu. Áno, aj tým, ktorí teraz maturujú, a potom sa prvýkrát zamestnajú, vznikne táto ,povinnosť’ alebo automatický vstup do druhého piliera. Ale môžu to byť aj SZČO, ktorým sa v predchádzajúcich rokoch nedarilo, a nevznikla im povinnosť platiť odvody na Sociálne poistenie. Takisto to môže byť aj človek, ktorý sa po práci v zahraničí vrátil na Slovensko. Na Slovensku nikdy predtým nepracoval, po prvý raz bude zamestnaný a bude platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Aj takejto osobe, pokiaľ je mladšia ako 40 rokov, vznikne automatický vstup do druhého piliera.
Účasť v druhom pilieri bude automatická, to znamená, že tí ľudia, ktorých zaradíte do druhého piliera nemusia urobiť nič. Alebo musia? Ako to bude prebiehať?
Dôležité je, že keď automatický vstup do druhého piliera nášmu poistencovi vznikne, dostane o tom od nás informačný list. V ňom má, okrem iného, aj informácie o tom, ktorú DSS si môže vybrať. Tiež má najbližších 180 dní, čiže necelý polrok, na to, aby sa rozhodol, do ktorej DSS chce vstúpiť. Pokiaľ do za 180 dní nestihne, tak to za neho rozhodne Sociálna poisťovňa a priradí mu jeho DSS.
Trvá to 180 dní, ale predpokladám, že ten odvod do druhého piliera bude už od prvej výplaty.
Samozrejme, áno, odvod do druhého piliera je od prvej výplaty, čiže ak sa pýtate práve na to, že ak sa niekto rozhodne na 160. deň pre výber svojej DSS, neznamená to, že tých 160 dní bude vyhodených do vzduchu. Od prvého dňa povinnosti sociálneho poistenia bude Sociálna poisťovňa rátať aj tieto odvody do druhého piliera.
Čítajte viac Začína sa vyplácať rodičovský dôchodok. Prvým penzistom prídu peniaze na účet, pozrite sa, koľkoNiektorým mladým ľuďom to je jedno, počkajú si na rozhodnutie Sociálnej poisťovne, ale niektorí sú rozhodnutí, že chcú byť v druhom pilieri, a presne vedia, ktorú DSS by si vybrali. Majú byť iniciatívni alebo musia čakať na ten automatický vstup?
V tejto súvislosti môžeme povedať, že niet sa kam ponáhľať, pretože títo poistenci o nič neprídu. Naozaj sa oplatí počkať si na informačný list zo Sociálnej poisťovne a následne si vybrať svoju DSS. Nie je potrebné nikam iniciatívne chodiť. Povinnosť automatického vstupu do druhého piliera si aj týchto našich poistencov nájde, takže naozaj o nič neprídu, ani o jeden deň v rámci toho poistenia, ktoré bude zarátané do ich budúceho dôchodku. Môžem im odporučiť, ak sú pevne presvedčení, že chcú ísť do druhého piliera, aby si v rámci proaktivity aktivovali prístup do elektronického účtu poistenca, pretože to je ten virtuálny priestor, kde Sociálna poisťovňa informuje svojich poistencov o tom, či sú účastní v druhom pilieri a v ktorej konkrétnej DSS.
Poďme k študentom. Mnohí z nich skončia školu až po 1. máji a zamestnajú sa, ale už brigádovali. Ako je to s nimi?
Predstavme si 1. máj ako hrubú čiaru. 1. máj 2023 rozdeľuje dobrovoľných poistencov od tých automatických. Čiže ak som napríklad počas školy brigádoval a počas brigády som zarobil toľko, že z môjho platu bolo odvedené na dôchodkové poistenie, tak patrím medzi dobrovoľných sporiteľov alebo dobrovoľných poistencov. Čiže týka sa ma tá situácia, ktorá bola pred 1. májom 2023. Ak som počas školy brigádoval, ale uplatnil som si odvodovú úľavu, čiže nezarobil som na brigáde viac ako 200 eur mesačne, a tým pádom z mojej výplaty nebolo odvedené na dôchodkové poistenie, tak pre mňa platí model po 1. máji 2023. Keď sa po 1. máji 2023 zamestnám, vznikne mi povinnosť platiť dôchodkové poistenie a vtedy sa dostávam aj medzi automatických poistencov.
Aby to bolo úplne jasné, študenti, ktorí skončia školu o dva či päť rokov, ale už platili odvody do Sociálnej poisťovne a chcú byť v druhom pilieri, si budú musieť DSS vybrať sami.
Áno, tým, že sú dobrovoľní, si budú musieť aktívne vybrať svoju DSS sami.
Predpokladám, že väčšina ľudí vám povie, v ktorej DSS chcú byť, ale čo s tými, ktorí sa nerozhodnú alebo na to zabudnú a neodpovedia?
Na rozhodnutie majú naši poistenci 180 dní, pokiaľ to do tejto lehoty nestihnú, nastupuje Sociálna poisťovňa, a priradí im dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Aby sme si to vedeli predstaviť, ideme postupným priraďovaním. Na jednej strane je zoznam našich poistencov, na druhej strane je zoznam DSS. Prvá ide prvému, druhá druhému, tretia tretiemu, štvrtá štvrtému, piata piatemu a zase potom šiestemu v poradí prisudzujeme prvú DSS, a tak ďalej.
Takže nebude to náhodný výber alebo žreb?
Nie, nemáme v Sociálnej poisťovni žiadne tlačidlo, kde stlačíme náhodný výber a rozsype sa to ako kocky na stole.
Čo ak niekto nebude súhlasiť s tým, akú DSS ste mu vybrali?
Aj na toto zákon a systém pamätajú. Ak náhodou niekto nebude súhlasiť s tým, akú DSS mu Sociálna poisťovňa priradila, môže toto rozhodnutie zmeniť, najskôr však až po prvom roku, a potom následne každého pol roka raz.
Môže nastať situácia, že niekto nebude chcieť byť v druhom pilieri. Môže z neho vystúpiť aj po tomto automatickom vstupe? Ako to bude fungovať?
Áno, každý máme na to svoj názor a svoj balík vedomostí, na základe ktorých sa rozhodujeme. Takže, áno, tí, ktorí automaticky vstupujú do druhého piliera, budú môcť z neho vystúpiť. Majú na to 730 dní, čiže dva roky, od momentu, keď automaticky vstúpia do druhého piliera. Ak sa mi to stane napríklad v júli tohto roka, tak mám čas do júla 2025. Ak sa prvýkrát zamestnám v októbri tohto roka, tak mám čas do októbra 2025. Toto rozhodnutie môžem prehodnotiť a môžem vystúpiť do dvoch rokov.
Musia títo ľudia čakať na vaše rozhodnutie alebo môžu z druhého piliera vystúpiť v podstate okamžite?
V princípe je lehota na vystúpenie od momentu, keď vznikla povinnosť automatického vstupu do druhého piliera. Ja môžem reagovať až od momentu, keď mi dá Sociálna poisťovňa vedieť, že, áno, som adeptom na automatický vstup do druhého piliera. Neexistuje možnosť, že napíšem do Sociálnej poisťovne list, že nechcem byť v druhom pilieri, takto to nefunguje.
Mení sa niečo na automatickom vstupe alebo výstupe u ľudí, ktorí majú, povedzme, 35 až 40 rokov?
Áno, je dôležité povedať, že pokiaľ máte do 40 rokov a chceli by ste vstúpiť do druhého piliera a už ste súčasťou sociálneho systému, teda z vášho príjmu sa platia odvody na dôchodkové poistenie, tak do 40 rokov je možné vstúpiť do druhého piliera. Treba rozlišovať to obdobie pred 1. májom 2023 a po 1. máji 2023. Tí, ktorí sú pred 1. májom 2023, môžu vstúpiť do druhého piliera dobrovoľne, ale nemôžu z neho vystúpiť. A tí, ktorí automaticky vstúpia do druhého piliera po 1. máji 2023, môžu z tohto systému do dvoch rokov vystúpiť. Pokiaľ si to následne rozmyslia, a chceli opätovne vstúpiť, môžu, ale už budú mať status nie automatického poistenca, ale dobrovoľného poistenca. To znamená, keď po vystúpení sa rozhodnú opäť vstúpiť, tak už nebudú môcť vystúpiť.