Sulíkovci píšu Čaputovej list kvôli spaľovacím motorom. Kritizujú aj Budaja, že hrubo porušil zákon

Strana SaS sa listom obrátila na prezidentku Zuzanu Čaputovú v súvislosti so zákazom registrácie nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Hlava štátu by sa mala zaoberať "hrubým porušením ústavného zákona a svojvoľným konaním" ministerstva životného prostredia na čele s Jánom Budajom.

25.04.2023 11:30
richard sulík, Sas, Saska Foto: ,
Richard Sulík na kongrese Sasky krátko po ohlásení jeho ďalšieho víťazstva na post predsedu strany. 22. apríl 2023.
debata (5)

To pri zákaze spaľovacích motorov nerešpektovalo stanovisko parlamentného výboru pre európske záležitosti a so zákazom súhlasilo. Informoval hovorca SaS Ondej Šprlák s tým, že strana je proti zákazu spaľovacích motorov.

„Napriek nesúhlasu ministerstva bol na výbore prijatý náš pozmeňujúci návrh, ktorý ukladá ministrovi životného prostredia, aby sa bezodkladne pridal k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Česku, ktoré prejavili svoj nesúhlas, a aby hlasoval proti zákazu spaľovacích motorov, keď sa o tejto otázke bude diskutovať či hlasovať na Rade ministrov Európskej únie,“ povedal poslanec a člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ján Oravec (SaS).

Výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak. Čítajte viac Čo znamená zákaz spaľovákov, emisná norma Euro 7 a čínska konkurencia? Vysvetľuje zástupca automobiliek

O pár dní na to mal envirorezort podľa SaS požiadať výbor o zmenu pozície, aby Slovensko nakoniec súhlasilo so zákazom spaľovacích motorov od roku 2035. Žiadosť prišla mailom a členovia výboru o danom návrhu nerokovali, neprišlo teda ku zmene pozície tzv. tichou procedúrou. „Máme za to, že zmena pozície schválená nebola, pretože neboli naplnené podstatné charakteristiky procesu schvaľovania zmeny pozície tichou procedúrou,“ vysvetlil Oravec. Dodal, že v ústavnom zákone je napísané, že návrh vlády platí len v tom prípade, ak sa k nemu výbor nevyjadrí do 14 dní, čo sa v tomto prípade nestalo.

VIDEO: Kollár: Budaj bude mať problém. Je drzé, že envirorezort v europarlamente nerešpektoval rozhodnutie NR SR.

Video

Strana je presvedčená, že ministerstvo úmyselne nerešpektovalo stanovisko parlamentného výboru. „Postup vlády a jej členov preto hodnotíme ako neakceptovateľné porušenie ústavného zákona a svojvoľné prekročenie kompetencií exekutívy vo vzťahu k NR SR. Žiadame preto pani prezidentku, aby sa touto situáciou bezodkladne zaoberala a zaujala k nej stanovisko,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

budaj Čítajte viac Budajov rezort odmieta Kollárove slová o postupe pri zákaze spaľovacích motorov

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) vo víkendovej televíznej diskusnej relácii avizoval, že parlament by sa mohol zaoberať uznesením k Budajovi a postupu envirorezortu v súvislosti so zákazom spaľovacích motorov. Hovoril o rozpore konania rezortu s uznesením a pripomenul podriadenosť vlády parlamentu.

VIDEO: Pellegrini: Budaj bude musieť za zlyhanie niesť zodpovednosť.

Video

Envirorezort odmieta jeho vyjadrenia a označil ich za zarážajúce. Pripomenul, že Budaj na rokovaní v Bruseli nebol. Trvá na tom, že delegácia ministerstva neporušila uznesenie výboru tým, že nehlasovala proti nariadeniu o zákaze výroby spaľovacích motorov.

Zákaz registrácie nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2035 koncom marca definitívne schválila Európska únia.

boris kollár Čítajte viac Pôjde Budaj na koberček? Parlament sa bude podľa Kollára zaoberať postojom envirorezortu k zákazu spaľovacích motorov
5 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #autá #spaľovací motor