Lídri EÚ sa dohodli na rozpočte na budúci rok, na Ukrajinu vyčlenia viac peňazí

Vyjednávači Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie sa v pondelok pred polnocou dohodli o rozpočte Európskej únie na rok 2023, vyplýva z vyhlásenia českého predsedníctva EÚ na sociálnej sieti Twitter.

15.11.2022 08:49
UA / Konflikt / Foto: ,
Obyvateľka mesta Cherson sa objíma ukrajinského vojaka 14. novembra 2022
debata

V nadchádzajúcom roku chce EÚ minúť viac finančných prostriedkov na energetickú transformáciu i vysporiadanie sa s dôsledkami vojny na Ukrajine. Krátko pred pondelkovou polnocou sa dospelo k dohode, že sa na rok 2023 dajú naplánovať záväzky vo výške približne 186 miliárd eur, oznámil námestník českého ministra financií Jiří Georgiev.

Štátny tajomník rakúskeho ministerstva financií Florian Tursky označil dohodu za „solídny výsledok“. Pri rokovaniach bolo podľa neho dôležité, že v budúcnosti nedôjde k ďalšiemu nárastu byrokracie.

„Veľký význam má tiež spoločné vyhlásenie inštitúcií EÚ k zaisteniu spoločnej ochrany v oblasti kyberbezpečnosti,“ citovala ho agentúra AP. V prípade, že by sa lídri EÚ nedohodli do pondelka do polnoci, by musela eurokomisia predložiť nový návrh budúcoročného rozpočtu.

debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet EÚ