Slovensko má nového prezidenta plynárenského a naftového zväzu. Je ním Ňukovič

Novým prezidentom Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) sa na obdobie od roku 2022 do 2025 stal Rastislav Ňukovič. Rozhodli o tom delegáti X. Riadneho Snemu SPNZ. Prvým viceprezidentom SPNZ sa stal Martin Hollý. Ďalšími členmi vedenia zväzu sú ešte Martin Bartošovič a Tomáš Niepel.

21.09.2022 14:34
Poľsko SR plynovod otvorenie premiér Foto: ,
Na snímke zľava generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič, predseda vlády Eduard Heger a bývalý minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie na slávnostnom otvorení prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko 26. augusta 2022 v Strachocine.
debata

Od roku 2015 zväz viedol Tomáš Malatinský. Dnes do nahrádza Ňukovič. Nový prezident SPNZ chce nadviazať na pozitíva práce SPNZ v posledných rokoch. „Chcem pokračovať v aktívnej komunikácii SPNZ smerom k verejnosti, profesijným organizáciám orgánom štátnej správy i zahraničných partnerom. Považujem za dôležité aj obhajobu zemného plynu v našom i európskom energetickom mixe, no zároveň aj hľadanie ciest ako dostať do plynárenskej infraštruktúry čo najviac obnoviteľných plynov, pretože bez ich využitia nemá Európa šancu dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu,“ povedal Ňukovič.

Snem rozhodol, že SPNZ bude podporovať iniciatívy a projekty v oblasti plynárenstva, ktoré zvyšujú energetickú bezpečnosť a sebestačnosť krajiny, či už formou diverzifikácie dodávok a trás, ale aj využitie potenciál vlastnej ťažby a produkcie obnoviteľných plynov ako je vodík a biometán. Zároveň má v pláne presadzovať inovatívne projekty v plynárenstve a prispieť k tomu, aby sa mohli uchádzať o podporu IPCEI, či rôznych európskych fondov. Chce sa tiež zamerať aj na podporu plynovej mobility ako relevantnú alternatívu voči iným pohonom, spolupracovať so samosprávami a verejným sektorom na jej využívaní aj ako súčasti cirkulárnej ekonomiky, informuje v tlačovej správe SPNZ.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #SPNZ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy