Nápor na nemecké potravinové banky: Ukrajinci, seniori, nezamestnaní a chudobní

Pre vojnu na Ukrajine, ale aj kvôli rastúcim životným nákladom potravinovým bankám v Nemecku od začiatku roka pribudla približne polovica klientov. Z prieskumu medzi 962 takýmito organizáciami vyplynulo, že pre potravinovú pomoc si teraz chodí toľko ľudí ako nikdy predtým.

17.07.2022 08:21
debata (33)

Organizácia Tafel Deutschland, ktorá potravinové banky v Nemecku zastrešuje, uviedla, že podporu hľadajú viac ako dva milióny ľudí zasiahnutých chudobou. Nemecko má zhruba 83 miliónov obyvateľov. V núdzi žije každý šiesty človek.

Potravinovým bankám pribudlo najviac klientov z radov utečencov z vojnou zasiahnutej Ukrajiny, ďalej ide o nezamestnaných, o ľudí s nízkymi príjmami a seniorov. Takmer každá piata z bánk má v porovnaní so začiatkom tohto roka dvojnásobný počet záujemcov o pomoc. Každá tretia potravinová banka musela zastaviť prijímanie nových klientov, chýbajú im tak potraviny, ako aj dobrovoľníci.

„Potravinové banky narazili na svoje hranice,“ uviedol šéf Tafel Deutschland Jochen Brühl. „Chudoba si žiadnu letnú prestávku neurobila, vidíme, že ľuďom chýbajú aj tie najzákladnejšie veci,“ dodal. Za chudobného sa v Nemecku považuje samostatne žijúci človek, ktorého čistý mesačný príjem nepresiahne 781 eur.

Potravinové banky vyberajú prebytočné potraviny od výrobcov a predajcov a rozdávajú ich potrebným. V celom Nemecku im pri tom pomáha viac ako 60 000 dobrovoľní­kov. Ľudia tieto organizácie môžu podporiť finančnými darmi alebo tak, že im v obchodoch jedného z reťazcov poukážu peniaze za vrátené fľaše.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #chudoba #vojna na Ukrajine #potravinová banka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy