Orbánom zavedené zdaňovanie mimoriadnych ziskov firiem podporuje 70 % Maďarov

Zdanenie mimoriadnych ziskov firiem súvisiacich s vplyvmi koronavírusovej pandémie a vojny na Ukrajine, ktorú zaviedla v Maďarsku vláda premiéra Viktora Orbána, podporuje až 70 % Maďarov. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odkazom na výsledky prieskumu verejnej mienky inštitútu Nézőpont Intézet zverejnené vo štvrtok spravodajským serverom telex.hu.

, 09.06.2022 12:31
Russia Ukraine War Europe Foto:
Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza v pondelok na mimoriadny summit EÚ. FOTO: SITA/AP
debata

Iba 23 % opýtaných sa vyjadrilo proti takémuto zdaneniu, ktoré sa dotkne leteckých, ropných, farmaceutických, telekomunikačných spoločností, ale aj maloobchodných reťazcov a poisťovní.

Orbán 25. mája avizoval, že v záujme pomoci rodinám v ťažkej ekonomickej situácii jeho kabinet založí fond na ochranu režijných nákladov domácností, do ktorého budú prispievať banky a kooperácie zo svojho nadmerného zisku, ako aj fond obrany, z ktorého bude posilnená armáda.

Viktor Orbán Čítajte viac Špeciálna daň pre firmy podľa Orbána: štát si vezme 10 percent z výnosov

„Vojna sa naťahuje, bruselská politika sa nezlepšuje, čo spolu vedie k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán, podľa ktorého v súčasnosti chráni rodiny v Maďarsku znižovanie režijných nákladov domácností, avšak cena energií neustále stúpa, preto je čoraz ťažšie chrániť tieto rodiny. „Navyše treba neodkladne posilniť armádu,“ dodal.

Podľa premiéra vplyvom rastúcich úrokov a cien prichádzajú banky a nadnárodné spoločnosti k väčším ziskom, preto sa vláda rozhodla zriadiť fondy, z ktorých bude hradená ochrana rodín a posilnenie ozbrojených síl.

Vláda detaily mimoriadnej dane na zisky veľkých firiem zverejnila v noci na nedeľu (5. 6.). Od tohto opatrenia si kabinet sľubuje príjmy vo výške 800 miliárd HUF (2,04 miliardy e­ur).

debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy