O akého absolventa sa idú zamestnávatelia potrhať? Pracovný portál radí stredoškolákom, kam na výšku

Absolventi odborov informatika, stavebníctvo a strojárstvo pravdepodobne nebudú mať problém so zamestnaním sa. Nasvedčujú tomu dáta pracovného portálu Profesia.sk, ktorý pripravil hodnotenie univerzít, fakúlt a študijných odborov podľa záujmu zamestnávateľov o absolventov.

07.06.2022 13:51
hľadanie zamestnania, absolventi, prax, práca a... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Spoločnosť Profesia zostavila rebríček absolventov vysokých škôl. Zohľadňuje v ňom, koľko zamestnávateľov si na portáli Profesia.sk prehliadalo v roku 2021 životopisy absolventov. Prieskumom chce portál pomôcť stredoškolákom či maturantom pri rozhodovaní ich ďalšieho smerovania, nezohľadňuje však tým kvalitu vysokých škôl.

Absolventi minulý rok

Zamestnávatelia, ako uvádza prieskum majú stále najväčší záujem o absolventov študijného odboru informatika. Dokazuje to skóre, ktoré predstavuje priemerný počet firiem, ktoré si z databázy na portáli otvorili životopis absolventa. Po ukončení vysokoškolského štúdia si životopis uchádzača alebo uchádzačky o zamestnanie s odborom informatika pozrie v priemere takmer päť zamestnávateľov.

Žiadaní sú ako ukazuje Profesia.sk aj absolventi odboru stavebníctvo. Kandidátov s touto špecializáciou si prezrú približne traja zamestnávatelia. Záujem vidia aj o absolventov strojárstva, životopis uchádzača si v priemere prečítajú takmer tri firmy. Kým v minulom roku bol tento odbor piaty najžiadanejší, tento rok sa posunul na tretiu priečku.

Zamestnávatelia tiež prejavujú zvýšený záujem o životopisy absolventov odborov ekonomika a technika, uvádza prieskum s tým, že skóre medziročne narástlo pri všetkých odboroch, čo môže poukazovať na to, že zamestnávatelia majú väčší záujem nájsť si zamestnancov aj z radov absolventov.

Na čele vysokých škôl je STU

V rámci pracovného portálu Profesia.sk bol spomedzi verejných vysokých škôl najväčší záujem o absolventov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Životopisy absolventov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním z tejto univerzity si prezrú v priemere štyri firmy. Na druhom mieste skončila Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá ešte minulý rok stála na čele rebríčka. Životopisy jej absolventov získali skóre 3,6.

Richard Rybníček Čítajte viac Mestá a obce budú musieť zvažovať zvýšenie daní a poplatkov, tvrdí Rybníček

Záujem zo strany zamestnávateľov pretrváva aj o absolventov Žilinskej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach. O tri priečky si polepšila Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne. Naopak, o dve miesta klesla Slovenská poľnohospodárska univerzita, výsledky vychádzajú z prieskumu, ktorý usporiadal najväčší pracovný portál na Slovensku.

Nedostatok informatikov

Najžiadanejších absolventov má na Slovensku stále Fakulta informatiky a informačných technológií v rámci Slovenskej technickej univerzity. Na vrchných priečkach sa však umiestnili aj ďalšie fakulty súvisiace s informatikou. Preferovaní sú aj uchádzači a uchádzačky, ktorí skončili Fakultu elektrotechniky a informatiky STU, absolventi Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Strojníckej fakulty.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #profesia #Slovensko #Profesia.sk #Vysoká školy