Lockdown zo dňa na deň: Ako sa to prejavilo na pracovných ponukách?

November bol opäť ovplyvnený pandémiou, čísla trhu práce sú však oproti prvej či druhej vlne pozitívnejšie.

03.12.2021 09:02
žena, práca, písanie, papiere, sústredenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zamestnávatelia na portáli Profesia.sk minulý týždeň v stredu a vo štvrtok spomalili uverejňovanie pracovných ponúk. V stredu vláda rozhodovala o lockdowne a štvrtok bol prvý deň s prísnymi opatreniami. November na Slovensku bol opäť ovplyvnený pandémiou, čísla trhu práce sú však oproti prvej či druhej vlne pozitívnejšie. V tlačovej správe to uviedla spoločnosť Profesia.

Počas novembra uverejnili firmy na portáli Profesie 26 770 inzerátov. Je to o 1 762 menej ako v októbri. Počet ponúk v novembri je oproti predošlým trom mesiacom nižší. V porovnaní s rovnakým obdobím v predošlých rokoch však ide stále o rekordné čísla. Trh práce preto uchádzačom aktuálne ponúka omnoho viac voľných pracovných ponúk, než bolo zvykom aj v nepandemickom období.

manželia, úsmev, radosť, peniaze, bankovky, peňaženky, konzum, platenie Čítajte viac Viac než polovica Slovákov pocítila negatívny vplyv pandémie na ich financie

Vývoj počtu uverejnených pracovných ponúk na Profesii počas jednotlivých novembrových dní ukazuje jemný výkyv v stredu 24. novembra a štvrtok 25. novembra. Pracovné dni, kedy sa prijal a začal platiť celoplošný lockdown, boli jedinými, keď zamestnávatelia uverejnili menej ako tisíc ponúk. Neskôr sa však situácia zrejme zmiernila. Nasledujúce tri pracovné dni už priniesli zakaždým viac ako 1 100 nových inzerátov.

Zamestnávatelia uverejnili do konca novembra po sprísnení opatrení 4 741 pracovných ponúk. Najčastejšie išlo o pracovné inzeráty do obchodu, výroby, informačných technológií a dopravy, špedícii a logistiky.

Firmy z cestovného ruchu, gastra a hotelierstva uverejnili v novembri 698 pracovných ponúk. Je to po pozitívnejšom polroku prvý raz, čo sa počet inzerátov v tomto sektore opäť znížil pod hranicu tisíc. Toto sa naposledy udialo ešte v apríli. Vtedy išlo o 933 ponúk. Oproti novembru minulého roka sú však čísla pozitívnejšie. Vlani išlo o 240 ponúk. Aj napriek vyhlásenému lockdownu zamestnávatelia tohto sektora stále uverejňujú pracovné príležitosti pre ľudí. V období od 25. do 30. novembra išlo o 64 inzerátov.

debata chyba
Viac na túto tému: #práca #ponuky #lockdown