Štát preplatil ľuďom za pandémiu 5 miliónov výplat. Kto získal najviac?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny k 15. novembru vyplatilo vyše 2,2 miliardy eur na prvej pomoci. Podporilo tak okolo päť miliónov mesačných príjmov zamestnancov vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), informovalo tlačové oddelenie rezortu práce.

19.11.2021 10:19
Milan Krajniak Foto:
Minister práce Milan Krajniak
debata (3)

„Finančnú pomoc na zmiernenie negatívnych sociálnych a ekonomických dosahov budeme vyplácať až do konca roka. Príspevky poskytujeme vo výške pôvodnej schémy prvej pomoci s výnimkou opatrenia 3B,“ poznamenalo tlačové oddelenie.

Inštitút sociálnej politiky zároveň zverejnil v poradí už 18. aktualizáciu komentáru o sociálnej pomoci rodinám a pracujúcim v čase pandémie. V najnovšej aktualizácii sú dostupné údaje za september 2021 a zároveň aj aktualizované čísla za predchádzajúce mesiace.

„Najintenzívnejšie čerpajú záujemcovia pomoc z opatrenia 2 a 3A. Za júl a september poskytujeme najväčšiu časť pomoci, viac ako 50 %, prostredníctvom opatrenia 2. Ďalších približne 40 % vyplácame cez 3A a zvyšných zhruba desať percent zostáva na ostatné opatrenia,“ tlmočil rezort práce.

Milan Krajniak Čítajte viac Rast cien prevalcuje dávky aj dôchodky. Krajniak nemá z čoho pridať, Matovič doložiť nechce (+ presné tabuľky)

Rezort naďalej sleduje dominanciu mikropodnikov v čerpaní príspevkov prvej pomoci. Podniky s maximálne deviatimi zamestnancami čerpajú viac ako dve tretiny vyplatenej prvej pomoci za september. Vývoj u malých a stredných podnikov je v posledných mesiacoch podľa tvrdení rezortu odlišný. Kým v máji a júni si malé a stredné kategórie podnikov udržiavali podiel na čerpaní blízko 18 %, respektíve 12 %, za júl a september došlo k zníženiu ich podielu na osem percent a zhruba päť percent.

„U veľkých podnikov evidujeme od začiatku roku medzimesačné výkyvy v podiele čerpanej pomoci. Ich podiel sa v septembri znížil na približne 16 % z júnových 18 %,“ uzavrel rezort.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #štátna pomoc #pandemická pomoc #štátne sociálne dávky