SaS chce podporiť zefektívnenie pomoci pre poľnohospodárov

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je pripravená podporiť zjednodušenie a zefektívnenie byrokracie pri schvaľovaní projektov predložených pre slovenských poľnohospodárov. Zdĺhavý schvaľovací proces brzdí podľa SaS agrosektor v konkurencii s inými členskými krajinami EÚ. Prejavuje sa to aj v zastaralých technológiách a ich nedostatku. Mnohí slovenskí poľnohospodári nemajú podľa SaS techniku, kombajny na žatvu, traktory a ďalšiu techniku. Musia si ju objednávať a platiť u externých firiem. Informoval o tom v utorok hovorca SaS Ondrej Šprlák.

27.07.2021 11:15
traktor, poľnohospodár, Sklabiňa, družstevník Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

„Poľnohospodári sa dlhodobo sťažujú na skostnatelý systém, pretože od podania projektu na základe výziev a schválenia ubehnú aj roky. Na konci zdĺhavého procesu sa niekedy dočkajú nulovej podpory a nedostanú nič. Podmienky na prerozdeľovanie podpory majú však všetky členské krajiny rovnaké,“ povedala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Zjednodušenie a odstránenie zbytočnej byrokracie je podľa SaS pritom jednou z úloh programového vyhlásenia vládnej koalície. „Sme pripravení rokovať a podporiť zmenu pravidiel, ktoré našim poľnohospodárom pomôžu. Podporíme každé dobré opatrenie pána ministra Vlčana v tejto oblasti. Ak odstránime zbytočné prekážky a aj korupciu, ktorá roky v rezorte fungovala, môže to mnohým našim poľnohospodárom významne pomôcť,“ pokračovala Halgašová.

V zahraničí sú podľa nej rôzne modely fungovania technologického parku, niektorí poľnohospodári majú svoju vlastnú techniku, no funguje tiež zdieľaný technologický park, stroje poľnohospodári nevlastnia, ale si ich požičiavajú. „Sme otvorení všetkým možnostiam, ktoré spružnia a zmodernizujú procesy v agrosektore,“ dodala Halgašová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #strana SaS