Slováci nazhromaždili úspory a menej utrácajú. Najväčšie obavy majú zo zdražovania energií a rastu daní

Opatrnosť. Tak by sa dalo v jednoduchosti charakterizovať spotrebiteľské správanie sa Slovákov v uplynulom roku a zdá sa, že inak tomu nebude ani v najbližšom období.

20.07.2021 09:52
dôchodkyňa, peniaze, bankovky, vejár, radosť,... Foto:
Ilustračné foto.
2

Zatvorené reštaurácie, obchody a obmedzenie v cestovaní. To všetko sa podpísalo pod to, že Slováci menej utrácali. Takmer polovica Slovákov počas pandémie vôbec nesiahala na svoje úspory. Dve tretiny ľudí ani nehodlá z našetrených peňazí v najbližšej dobe výraznejšie utrácať. Čakajú, ako sa situácia vyvinie, vypláva z prieskumu pre spoločnosť Home Credit.

Opatrnosť. Tak by sa dalo v jednoduchosti charakterizovať spotrebiteľské správanie sa Slovákov v uplynulom roku a zdá sa, že inak tomu nebude ani v najbližšom období. „Ako ukázal prieskum, 48 percent ľudí pre pandémiu nesiahlo na svoje ušetrené peniaze. Ak aj áno, väčšinou nešlo o príliš vysoké sumy,“ vysvetľuje analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. Ďalej vypočítal, že dvaja z desiatich minuli z úspor do 400 eur, tretina do 800 eur. „No našli sa aj dve percentá takých, ktorí si ukrojili z našetrených peňazí viac ako 4000 eur,“ približuje.

Finančné rezervy má drvivá väčšina ľudí uložených na svojich bežných účtoch. Keď už museli siahať na svoje úspory, skoro polovica respondentov peniaze brala predovšetkým odtiaľ. Pomerne veľká časť ľudí míňala aj z hotovosti, ktorú mali k dispozícii doma (39 %), ale taktiež aj zo sporiaceho účtu (29 %). Je zaujímavé, že predovšetkým mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov čerpali svoje úspory z hotovosti, ktorú mali uloženú doma (51 %), píše sa v tlačovej správe spoločnosti.

Počas pandémie sa Slovákom príliš zadlžovať nechcelo. Pôžičku si vzalo len 8 percent ľudí.

„Realita v uplynulom období ukázala, že viacerí boli pre znížené príjmy nútení využiť aj odklad splátok. Ľudia by si preto mali uvedomiť, že pôžička môže pomôcť iba v situácii, keď dokážu mesačne ušetriť na jej splátku,“ upozorňuje Miroslav Zborovský, ombudsman klientov Home Credit. V neistej dobe je podľa neho dobré si záväzok vo forme úveru dobre premyslieť a keď už, tak siahnuť po takom, ktorý napríklad ponúka flexibilné možnosti splácania, aby sa v prípade výpadku príjmu človek vedel danej situácii na nejaký čas prispôsobiť.

Očakávajú Slováci zlepšenie svojej finančnej situácie? Štyria z desiatich si myslia, že sa im v tomto roku a nasledujúcom období bude finančne dariť lepšie. Na druhej strane, približne pätina opýtaných v tomto smere očakáva skôr zhoršenie svojich finančných záležitostí.

Z prieskumu taktiež vyplýva, že ľudia majú najväčšie obavy zo zdražovania energií. Viac ako polovica ľudí sa tiež obáva rastu daní. Až 46 percent respondentov uviedlo, že rast inflácie vyvoláva pre nich obavy. Straty zamestnania sa obáva tretina ľudí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #úspory domácností #šetrenie #pandémie #inflácia