Dôchodcovia v sociálnych podnikoch už nebudú v nevýhode. Krajniak mení zákon

Zvýši sa aj hranica príjmu osôb, ktoré sa považujú za oprávnených príjemcov spoločensky prospešného nájomného bývania.

16.07.2021 09:20
Milan Krajniak Foto: ,
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
debata (6)

Od začiatku budúceho roka sa za znevýhodnené osoby pracujúce v sociálnych podnikoch nemajú považovať poberatelia starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý rezort ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) predložil do pripomienkového konania.

Ministerstvo práce tento návrh zdôvodňuje tým, že sociálne podniky vytvárajú medzitrh práce pre znevýhodnené osoby a zraniteľné osoby, ktoré sa ťažko uplatňujú na otvorenom trhu práce.

Milan Krajniak Čítajte viac Krajniak ukázal veľké zmeny v dôchodkoch. Sporenie bude povinné a rizikovejšie

„U osoby, ktorá dosiahla dôchodkový vek, sa predpokladá, že ide na zaslúžený odpočinok po odpracovaných rokoch, avšak stále sa môže kedykoľvek zamestnať na otvorenom pracovnom trhu, ale už bez podpory sociálnemu podniku ako medzitrhu práce,“ argumentuje ministerstvo.

Rezort odhaduje, že navrhovaná zmena sa dotkne približne 20 zamestnancov integračných sociálnych podnikov. Novelou zákona sa má tiež zvýšiť hranica príjmu osôb, ktoré sa pre účely sociálneho podniku bývania považujú za oprávnených príjemcov spoločensky prospešného nájomného bývania.

Hranica príjmu má stúpnuť zo štvornásobku na päťnásobok sumy životného minima, čím sa rozšíri počet oprávnených osôb a domácností.

„Návrh má pozitívny vplyv na prístup osôb, ktoré tvoria domácnosť a ich príjem je vyšší ako štvornásobok životného minima a zároveň neprevyšuje päťnásobok životného minima, k spoločensky prospešnému nájomnému bývaniu poskytovanému sociálnymi podnikmi bývania,“ uviedlo ministerstvo práce.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #Milan Krajniak #sociálny podnik
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy