Hrozí diplomatická vojna medzi Francúzskom a Ruskom. Pre šampanské

Francúzski výrobcovia šampanského žiadajú o pomoc pre nový ruský zákon, ktorý je úplne absurdný. Rusi chcú, aby sa v ich krajine označoval ako "šampanské" iba domáci sekt, originálne francúzske šampanské by malo mať označenie "šumivé víno".

05.07.2021 18:28
šampanské, šampus, šumivé, víno Foto: ,
Francúzske šampanské by malo byť po novom v Rusku len obyčajným "šumivým vínom". Zato ruský sekt má byť označený ako "šampanské",
debata (41)

Výrobcovia šampanského vo Francúzsku v pondelok požiadali o diplomatickú pomoc v súvislosti s novým ruským zákonom, podľa ktorého sa slovo „šampanské“ môže vzťahovať iba na víno vyrobené v Rusku. A svetoznámy bublinkový nápoj z francúzskeho regiónu Champagne by mal mať v Rusku označenie „šumivé víno“.

Ruskí zákonodarcovia schválili legislatívu, ktorá zakazuje použitie ruského prekladu „šampanskoje“ na dovážaných fľašiach. A v piatok (2. 7.) ju podpísal aj prezident Vladimir Putin.

Francúzski producenti pohrozili zastavením dodávok svojich produktov na ruský trh. Francúzski výrobcovia si žiarlivo strážia kontrolované označenie pôvodu (Appellation of Controlled Origin, AoC), podľa ktorého sa môže výraz „šampanské“ požívať iba na produkty z rovnomenného francúzskeho regiónu. To však platí len v krajinách, ktoré dodržiavajú Lisabonskú dohodu, a Rusko nie je jej signatárom.

Rakúsko, vinohrad, vinice, hrozno Čítajte viac S francúzskym vínom bude problém, mrazy zdecimovali vinice. Škody sú miliardové

Podľa nového ruského zákona francúzski producenti môžu toto slovo stále používať vo francúzštine, ale budú musieť zároveň na fľaše dovážané do Ruska napísať v azbuke „šumivé víno“. Producenti „pravého šampanského“ preto žiadajú francúzskych a európskych diplomatov, aby dosiahli zmenu tohto „neprijateľného zákona“, uviedol vo svojom vyhlásení výbor pre šampanské, ktorý združuje pestovateľov hrozna i výrobcov vo francúzskom regióne Champagne. Zároveň odsúdili tento akt ako „škandalózny“ krok.

Peniaze sú však viac ako národná hrdoť. Spoločnosť Moët Hennessy, ktorú vlastní luxusný konglomerát LVMH, však v nedeľu (4. 7.) uviedla, že bude dodržiavať nový ruský zákon a čoskoro obnoví vývoz svojich značiek vrátane Dom Pérignon, Moët & Chandon a Veuve Clicquot na ruský trh. Bohatí Rusi tak o svoj obľúbený nápoj zrejme neprídu.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #šampanské #šumivé víno #sekt #ochranné známky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy