Nárok na dotované obedy budú mať aj deti dôchodcov a nezamestnaných

Nárok na štátom dotované obedy v materských a základných školách budú mať okrem detí rodičov v hmotnej núdzi aj deti rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodku, opatrovateľského príspevku alebo nezamestnaní. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pôjde o deti, ktorých obaja rodičia alebo obe osoby, ktorým je dieťa zverené do starostlivosti, dostávajú starobný, predčasný starobný, invalidný alebo výsluhový dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku, peňažný príspevok na opatrovanie alebo sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie.

01.07.2021 17:26
obedy, dievča Foto:
Ilustračné foto.
debata

Podpis prezidentky SR pribudol aj pod novelu zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Od začiatku augusta tohto roka sa zvýši suma jednorazového príspevku pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti. Kým v súčasnosti výška tohto príspevku dosahuje 5,53-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 542,40 eura, od augusta tohto roka stúpne na úroveň príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, teda na 829,60 eura. Novela zákona má zrovnoprávniť výšku príspevkov, keďže pri oboch príspevkoch je ich účelom podporiť zabezpečenie základného vybavenia dieťaťa, ktoré príde do rodiny.

Hlava štátu podpísala aj novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Národný register zdravotníckych pracovníkov sa tak po novom doplní o údaje z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní. Vytvorí sa tiež právny základ Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti. Novela tiež zabezpečí poskytovanie údajov o ordinačných hodinách a doplnkových hodinách od samosprávnych krajov pre Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Pre zdravotné poisťovne sa tiež zavedie povinnosť poskytovať NCZI po potvrdení prihlášky údaje o uzavretom zmluvnom vzťahu medzi zdravotnou poisťovňou a poistencom. Určí sa tiež kompetencia NCZI vydávať digitálny COVID preukaz EÚ v súvislosti s pandémiou choroby COVID-19. Za súčasť takéto preukazu sa považuje potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o vykonaní testu a potvrdenie o prekonaní choroby.

Prezidentka SR svojim podpisom odobrila aj novelu zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú klientom poskytovať bezplatné dlhové a rodinné poradenstvo. Ako uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, ide o technickú novelu zákona, ktorá umožní využiť na tento účel prostriedky z eurofondov.

debata chyba
Viac na túto tému: #obed #obedy zadarmo