Nápravou starých chýb ušetrí Slovensko podľa rezortu financií milióny eur

Ministerstvu financií a rezortu investícií sa po rokovaniach s Európskou komisiou (EK) podarilo ušetriť milióny eur. Pre tender na výstavbu diaľnic z roku 2004 štátu hrozilo, že bude musieť vrátiť do Bruselu viac ako 172 miliónov eur. Ako informovali z tlačového odboru rezortu financií, aktuálne sa táto suma zníži o dve tretiny. Výsledkom rokovaní s komisiou totiž je zníženie pôvodne navrhovanej finančnej opravy z 25 na 10 percent.

23.06.2021 16:25
debata (10)

Dopad na štátny rozpočet tak bude nižší až o dve tretiny (116,8 milióna eur) a v maximálnej výške 55,5 milióna eur.

EK uvoľní Slovensku zvyšné prostriedky, ktoré mali byť použité na výstavbu projektu, a to v objeme 300 miliónov eur. To predstavuje podľa ministerstva financií okolo 12 percent z plánu čerpania na rok 2021. „Po dlhých mesiacoch rokovaní s Európskou komisiou sa nám podarilo úspešne zmierniť dopady na verejné financie a ušetriť milióny eur,“ skonštatoval minister financií Igor Matovič.

Dôvodom opravy bolo verejné obstarávanie Slovenskej správy ciest na realizáciu stavby diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce z roku 2004. Protimo­nopolný úrad SR v roku 2006 udelil šiestim stavebným firmám pokutu za kartel a päťročný zákaz zúčastňovania sa na verejnom obstarávaní. Audity EK však dokázali, že účastníci kartelu v rokoch 2006–2011 naďalej zarábali na štátnych zákazkách.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #ministerstvo financií
Flowers