Potravinári apelujú na vládu a agroministra, aby výraznejšie podporili ich sektor

Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) apeluje na vládu a agroministra Samuela Vlčana, aby sa nepostavili k potravinárskemu priemyslu chrbtom a napravili obrovské zlyhanie bývalého vedenia rezortu v oblasti podpory potravinárskeho odvetvia. Mali by preto napríklad zahrnúť potravinárov do plnenia strategických cieľov budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ či vyčleniť dostatočnú finančnú podporu pre potravinárov v novom Programe rozvoja vidieka SR.

23.06.2021 12:26
žena, obchod, potraviny, nákup, vozík, ovocie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zároveň by mali aj vytvoriť v rozpočte agrorezortu stabilnú položku na podporné schémy štátnej pomoci pre domáci potravinársky priemysel nediskriminačným spôsobom či posilniť úradnú kontrolu potravín. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

„Slovenské potravinárstvo nevyhnutne potrebuje zlepšenie podnikateľského prostredia na výrobu potravín. V globalizovanom svete, pri nerovnakých podmienkach podpôr v porovnaní s členskými krajinami EÚ a pri neustále stúpajúcich environmentálnych nárokoch na výrobu potravín, sa tento cieľ napĺňa čím ďalej, tým ťažšie. V krajinách západnej Európy má potravinárstvo status najsilnejšieho priemyslu. Práve preto je tam významne finančne podporované zo strany štátu. Podpora domáceho potravinárskeho sektora je dôležitá aj z dôvodu eliminácie uhlíkovej stopy importmi,“ uviedol predseda ÚPS Daniel Molnár.

Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) je združenie fyzických a právnických osôb a samosprávnych organizácií, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v potravinárstve, v technických, obchodných, vedeckých a výskumných službách pre potravinárstvo a sú členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Cieľom ÚPS je obhajoba a ochrana spoločných záujmov a presadzovanie požiadaviek svojich členov v záujme rozvoja a zveľaďovania potravinárskej výroby na Slovensku

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy