Európska komisia navrhla rozpočet únie na rok 2022 vo výške 167,8 miliardy eur

Európska komisia (EK) v utorok predložila návrh rozpočtu Európskej únie (EÚ) na rok 2022 vo výške 167,8 miliardy eur. Má ho doplniť približne 143,5 miliardy eur vo forme grantov v rámci nástroja NextGenerationEU. Synergie medzi rozpočtom a nástrojom umožnia zmobilizovať značné investície na podporu hospodárskej obnovy, zabezpečenie udržateľnosti a vytváranie pracovných miest. Rozpočet bude uprednostňovať zelené a digitálne výdavky, aby bola Európa odolnejšia a pripravená na budúcnosť, uviedla EK v tlačovej správe.

08.06.2021 16:36
EÚ / Brusel / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

„Dnes navrhujeme bezprecedentnú úroveň finančnej podpory, ktorá má posilniť obnovu Európy po zdravotnej a ekonomickej kríze. Pomôžeme ľuďom, podnikom a regiónom, ktoré boli touto pandémiou postihnuté najviac. Budeme investovať do odolnosti Európy a jej modernizácie prostredníctvom zelenej a digitálnej transformácie,“ uviedol Johannes Hahn, európsky komisár zodpovedný za únijný rozpočet.

Návrh rozpočtu na rok 2022, posilnený nástrojom NextGenerationEU, usmerňuje finančné prostriedky tam, kde môžu pomôcť najviac, uviedla ďalej komisia. Najvyšší objem prostriedkov, a to 118,4 miliardy eur, navrhuje komisia prideliť vo forme grantov z NextGenerationEU v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF). Čiastka 53 miliárd eur má smerovať na spoločnú poľnohospodársku politiku. Regionálny rozvoj a súdržnosť chce komisia podporiť sumou 36,5 miliardy eur navýšenou o 10,8 miliardy eur z NextGenerationEU. Na podporu partnerov EÚ a záujmov vo svete sa má vyčleniť 14,8 miliardy eur, na výskum a inovácie ďalších 13,1 miliardy eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #rozpočet EÚ