Návrh stavebného zákona popri zjednodušení stavebného konania prináša podľa Klubu 500 aj viacero negatív

Návrh stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého popri zjednodušení, zrýchlení a skvalitnení procesov v oblasti územného plánovania a výstavby prináša so sebou aj viacero negatív. Aj preto má združenie najväčších slovenských zamestnávateľov Klub 500 viaceré zásadné pripomienky a žiada ich zapracovanie do pripravovanej legislatívy. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede výkonný riaditeľ klubu Tibor Gregor, podľa ktorého hrozí výrazné predraženie stavebného konania na Slovensku, čím môže štát investorov skôr odradiť, než by ich motivoval. Združenie kritizuje neprimerané zvyšovanie poplatku za výstavbu a žiada, aby ostal na úrovni súčasnej výšky.

08.06.2021 12:45
stavbár, robotník, stavba, muž Foto:
Ilustračné foto.
debata

Aktuálne je poplatok za stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie stanovený maximálne na 1 600 eur v prípade právnických osôb a 120 eur v prípade, ak je žiadateľom občan. Po novom by sa mohol poplatok pri väčších investíciách vyšplhať na vyššie čiastky, pričom bude tvoriť náklad vo výške až 1,25 percenta z celkových nákladov stavby. Podľa klubu môže ísť pritom o sumu na úrovni niekoľkých tisíc, ba až desiatok tisíc eur. Ak výška poplatku nebude obmedzená, bude to mať podľa Tibora Gregora veľmi negatívny vplyv na rozhodovanie investorov realizovať stavbu väčších finančných rozmerov.

Klub žiada, aby zo stavebného konania nebol vypustený stavebník, ktorého má zastrešovať projektant. Stavebník je kľúčovou osobou výstavby, preto je nelogické, aby bol z celého konania vynechaný a aby ani nemal prístup ku konaniu. Navyše návrh dáva neopodstatnené kompetencie projektantovi, ktoré môžu viesť k nepoctivému a svojvoľnému vytváraniu povinností stavebníka zaobstarať si u projektanta ďalší stupeň dokumentácie. Klub kritizuje aj zámer vytvoriť Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý by mal prevziať od miest a obcí právomoc vydávať stavebné povolenie.

„Je z nášho pohľadu neprijateľné, že v čase, keď by Slovensko malo prijímať opatrenia na podporu investícií, paradoxne prichádza s návrhmi, ktoré investorov skôr odradia, než by ich motivovali,“ upozornil Tibor Gregor s tým, že poplatky by žiadatelia o stavebné povolenie mali platiť aj za používanie informačného systému Urbion, ktorý má prevádzkovať súkromná osoba. S tým klub zásadne nesúhlasí, najmä keď existuje štátna IT firma – Slovensko IT. Podľa Klubu 500 využívanie informačného systému Urbion by malo byť bez akýchkoľvek poplatkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #Klub 500