Pandémia spôsobila na Slovensku pokles výdavkov v zdravotníctve, tvrdí RRZ

Pandémia koronavírusu spôsobila na Slovensku pokles výdavkov v zdravotníctve pre obmedzenie neurgentnej zdravotnej starostlivosti o asi 325 milióna eur.

07.05.2021 18:57
debata (3)

Ako ďalej na sociálnej sieti konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), dodatočné výdavky v zdravotníctve spojené s pandémiou, ktoré hradili zdravotné poisťovne, dosiahli 158 miliónov eur. Išlo predovšetkým o výdavky na liečbu ochorenia COVID-19. Aj po započítaní nákladov na tieto opatrenia boli pritom výdavky na zdravotníctvo nižšie, ako by boli bez vypuknutia pandémie.

seniori Čítajte viac Pandémia naučila starších ľudí byť oveľa sebestačnejšími

„Obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti prispelo k zníženiu výdavkov zdravotných poisťovní oproti rozpočtu vo výške 112 miliónov eur. Tento efekt tak do veľkej miery kompenzoval výpadok odvodových príjmov vo výške 136 miliónov eur, zapríčinený poklesom ekonomiky,“ uvádzajú analytici.

Želaným vývojom po zlepšení pandemických podmienok by pritom podľa nich bolo v čo najväčšej miere dobehnúť zameškanú zdravotnú starostlivosť, aby sa obmedzil vplyv na rast odvrátiteľných úmrtí a zdravotný stav dotknutých skupín obyvateľstva.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Rada pre rozpočtovú zodpovednosť #pandémia #RRZ
Flowers