V pláne obnovy podľa KOZ chýbajú aj kroky na posilnenie iných odvetví priemyslu, než je automobilový – napríklad farmaceutický, či malých podnikateľov v službách, čo by zlepšilo odolnosť hospodárstva voči krízam.
„V tejto súvislosti upozorňujeme, že na Slovensku zatiaľ neexistuje žiadny plán opatrení na oživenie ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení,“ napísali odborári na svojej webstránke s tým, že Plán obnovy a odolnosti je tak v súčasnosti jediný zdroj financií, ktoré by mohli byť využité aj na tento účel, čiže na obnovu.
Čítajte viac Firmy a odborári chceli rozšíriť plán obnovy. Šesť miliárd eur by na to nestačiloNavrhované reformy a investície však podľa nich len čiastočne odpovedajú na budúce výzvy a skôr len dobiehajú zanedbané minulé reformy. Neposkytujú plán rýchleho oživenia ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení v najviac zasiahnutých odvetviach.
„V Pláne obnovy a odolnosti chýbajú investície do pracovných miest, prechodné kompenzačné modely, či investície do služieb zamestnanosti. Služby zamestnanosti a aktívne opatrenia trhu práce sú oblasťou, ktorú je nevyhnutné vyhodnotiť, analyzovať, nastaviť opatrenia na novú situáciu a alokovať dostatočné množstvo prostriedkov do podpory tvorby pracovných miest,“ vymenovala konfederácia.
Odborári vyčíslili, že k plánu obnovy mali celkovo 10 rozsiahlych pripomienok, ktoré predložili ešte v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Z toho šesť pripomienok je zásadných, týkajú sa celého materiálu, konzultačného procesu, komponentov Udržateľná doprava, Dekarbonizácia priemyslu, Zlepšenie podnikateľského prostredia a Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie.
Zvyšné štyri pripomienky sú obyčajné. Konfederácia skritizovala, že posledná verzia dokumentu dorazila k sociálnym partnerom len niekoľko hodín pred rokovaním HSR.