Spotreba piva vlani v Česku klesla na úroveň šesťdesiatych rokov minulého storočia

České pivovary uvarili v minulom roku takmer o 7 percent piva menej než v roku 2019. Klesla aj spotreba na obyvateľa, ktorá bola dokonca najnižšia za viac než päť desaťročí.

20.04.2021 18:56
Zatec , pivovar Foto:
NA pandemickú "pivokrízu" doplácajú najviac malé a remeselné pivovary, kde je pokles predaja najvýraznejší.
debata

Podľa Českého zväzu pivovarov a sladovní, ktorého informácie zverejnil denník iDNES.cz, uvarili české pivovary vlani 20,1 milióna hektolitrov piva. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tak produkcia piva klesla o 6,9 percenta.

Spotreba piva na obyvateľa sa znížila na 135 litrov, čo je najmenej od 60. rokov minulého storočia. Za poklesom výroby stoja podľa zväzu protipandemické obmedzenia, ktoré zasiahli aj prevádzku reštaurácií v Česku a zahraničí.

Naopak, v roku 2019 bola výroba rekordná a dosiahla 21,6 milióna hektolitrov. Ako uviedol predseda zväzu František Šámal, takúto situáciu ešte nezažil. „Nepamätám sa, že by na tom hostince a reštaurácie boli tak zle,“ povedal. Kríza sa podľa neho premieta nielen do obchodných strát, ale aj do osudov ľudí, ktorí pivovarnícku tradíciu ako národný poklad strážia.

V reštauráciách sa vlani vypila štvrtina pív, v roku 2019 to bola tretina. Svoju činnosť ukončilo podľa zväzu 500 hostincov a tento rok sa čakajú ďalšie stovky. Vlani prvýkrát po deviatich rokoch klesol aj export. Výrazný pokles spotreby pociťujú najmä malé pivovary. Tie vyrábajú menej piva a ich prevádzka je tak drahšia. „Vlani klesla celková výroba približne o 8 %, avšak výroba v minipivovaroch až o 30 %,“ povedal prezident Českomoravského zväzu minipivovarov Jan Šuráň. Pre tieto pivovary to znamená obrovský ekonomický prepad.

debata chyba
Viac na túto tému: #spotreba piva #malé pivovary #pivovary #české pivo