Zástupcovia zamestnancov Tubex Slovakia vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili zástupcovia zamestnancov žarnovickej spoločnosti Tubex Slovakia, s.r.o., a jej dcérskej spoločnosti Slovakia Packaging, s.r.o. Ako na dnešnom brífingu v sídle spoločnosti informoval hlavný kolektívny vyjednávač za Základnú organizáciu Odborového zväzu KOVO (ZO OZ KOVO) Tubex Žarnovica a člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre banskobystrický región Pavel Kúš, dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti je neúspešné kolektívne vyjednávanie o kolektívnej zmluve na roky 2021 až 2022. Rozhodol o tom výbor základnej organizácie na svojom zasadnutí v pondelok 12. apríla.

14.04.2021 14:39, aktualizované: 15:51

V stredu 14. apríla spustili odborári hlasovanie zamestnancov o vyhlásení štrajku. „Rozdáme zamestnancom papiere s hlasovaním na štrajk. Tieto hlasovacie lístky odovzdajú do konca týždňa, aby sme mohli rozhodnúť, či ideme do štrajku a akú taktiku zvolíme,“ uviedol predseda Výboru ZO OZ KOVO Tubex Žarnovica Jozef Hudec.

K dohode sa nepodarilo zmluvným stranám dospieť napriek účasti sprostredkovateľky. Zástupcovia zmluvných strán absolvovali od 7. októbra minulého roka, keď odborová organizácia predložila návrhy kolektívnych zmlúv, celkovo sedem kôl rokovaní, z toho tri za účasti sprostredkovateľky. Konanie pred sprostredkovateľkou sa oficiálne skončilo 31. marca.

Sporné zostali dva body návrhov kolektívnych zmlúv. Prvým je plošné zvýšenie základnej mzdy a druhým výrazne sprísnené podmienky vyplácania 13. a 14. mzdy podľa odpracovaných rokov vo výške od 10 do 45 % základnej mzdy zamestnanca, aj to len po splnení ekonomických ukazovateľov. „V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že 13. a 14. mzda sa v týchto spoločnostiach vyplácala nepretržite od roku 2007 až do minulého roku vo výške 100 % základnej mzdy zamestnanca,“ objasnil kolektívny vyjednávač.

Na základe týchto skutočností vykonali odbory v 12. týždni od 22. marca prieskum medzi zamestnancami o podpore ostatného návrhu zamestnávateľa na sprísnené podmienky vyplatenia 13. a 14. mzdy. „Z 300 zamestnancov zúčastnených na prieskume sa 240 vyjadrilo, že nesúhlasí s podpisom takejto kolektívnej zmluvy,“ dodal Kúš s tým, že nesúhlas tak prejavilo 80 % zamestnancov.

„K danej téme sa spoločnosť nebude vyjadrovať pre médiá," uviedla manažérka ľudských zdrojov spoločnosti Tubex Slovakia Anežka Oravcová.

Spoločnosť Tubex Slovakia, s.r.o., bola založená v roku 2005 a jej jediným spoločníkom je podľa Obchodného registra SR rakúska spoločnosť TUBEX Tubenfabrik Wolfsberg GmbH. Zaoberá sa výrobou túb pre farmaceutický, potravinársky, kozmetický a chemický priemysel. Zamestnávateľ v roku 2020 zamestnával 389 zamestnancov. Spoločnosť Slovakia Packaging, s.r.o, bola založená v roku 2007 a podľa Obchodného registra SR vlastní menšinový podiel v tejto firme spoločnosť Tubex Slovakia.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanci #štrajková pohotovosť