ANKETA: Krajniak sa vracia na ministerstvo práce. Pozrite si, aké sú prvé reakcie

Milan Krajniak (Sme rodina) sa po prekvapivej demisii spred dvoch týždňov vracia na stoličku ministra práce. Denník Pravda zisťoval, čo si o tejto nominácii myslia odborníci.

09.04.2021 09:30
debata (9)

Všetkým osloveným sme položili jedinú otázku: Ako hodnotíte návrat Milana Krajniaka na post ministra práce?

Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ)

„Návrat Milana Krajniaka na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR považujem za ďalšie nepríjemné prekvapenie po tzv. rekonštrukcii vlády. Za rok pôsobenia v pozícii ministra práce sa prezentoval svojou neodbornosťou, neúctou, pohŕdaním hodnotami sociálneho dialógu a sociálnymi partnermi, predložením viacerých antisociálnych noviel zákonov vrátane novely Zákonníka práce. Počas jeho pôsobenia na pozícii ministra práce sa výrazne zideologizovalo smerovanie rezortu vrátane protirodového ťaženia, slovenskí zamestnanci prišli o automat na výpočet minimálnej mzdy, odpojili sa príplatky od minimálnej mzdy, znížili sa minimálne mzdové nároky, sťažilo sa pôsobenie odborov u zamestnávateľa, zrušilo sa rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, zmenilo sa pôsobenie zástupcov zamestnancov v tripartite. Z pohľadu odborov Milan Krajniak ako minister práce neurobil pre zamestnancov nič pozitívne a ani neočakávame, že by v tejto oblasti nastal prijateľný posun.

Od ministra práce očakávam znalosť problematiky sociálnych vecí a práce a znalosť rezortu, určitú víziu v tejto oblasti, nie jej ideologizáciu, kompetentnosť, schopnosť viesť dialóg so sociálnymi partnermi, ale aj potrebnú dávku empatie a pochopenia sociálnych problémov rôznych sociálnych skupín. Minister má síce silný odborný tím na ministerstve, ale pre mňa je neakceptovateľné, že takýto komplikovaný a komplexný rezort bude riadiť opäť ten, ktorý nerozumie sociálnej politike.

Problém s nomináciou zoskupenia Sme rodina na post ministra práce však poukazuje na širšie súvislosti a negatívne trendy prítomné na našej politickej scéne, a to na personálnu, odbornú a programovú vyprázdnenosť politických strán a hnutí, ktoré úplne rezignovali na svoje základné funkcie, medzi ktoré patria aj nominácie expertov a svojich zástupcov do exekutívy. To môže v spoločnosti len prehlbovať nedôveru v politické strany, z ktorých sa postupne stávajú skôr rodinné a biznis zoskupenia za účelom získania moci, ako aj v základné princípy zastupiteľskej demokracie.“

Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)

„Pán minister Krajniak patril vo vláde Igora Matoviča k najschopnejším ministrom. Návrat pána Krajniaka do vlády Eduarda Hegera je pozitívnym prísľubom na plynulú kontinuitu rozdrobených aktivít, napr. podpory pre zamestnávateľov a zamestnancov v týchto komplikovaných časoch.“

Milan Kuruc, občianske združenie Pracujúca chudoba

„To, že Sme rodina nedokáže nominovať na ministerstvo, ktoré má v názve slovo RODINA, iného človeka než Milana Krajniaka, je rovnako zarážajúce, ako jeho demisia, o ktorú nikto predtým nežiadal. Po roku bačovania Milana Krajniaka na ministerstve práce sme sa dočkali zníženého rastu minimálnej mzdy, zníženia jej minimálnych stupňov, zmrazeného stravného pre zamestnancov, odpojených príplatkov za noc, víkend a sťažený výkon práce, nedočkali sme sa žiadnej pomoci pre fungovanie odborov na pracovisku, naopak, došlo k obmedzovaniu ich pôsobenia. A takisto sme sa dočkali komplikovaných kritérií pomoci podnikateľom. Za ministra hovoria výsledky a výsledkom je poškodzovanie práv a nárokov radových zamestnancov. Na druhej strane, Sme rodina mohla za ministra nominovať aj Borisa Kollára, ktorý je už ale ministrom nejednej rodiny, takže otázka je, či si nemáme gratulovať, že sme nedopadli ešte horšie.“

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO

„Prioritou pre rezort práce by mala byť príprava dôchodkovej reformy tak, aby bol penzijný systém dlhodobo udržateľný. Najskôr treba dokončiť návrh ústavného zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe a následne vypracovať novely zákonov o jednotlivých dôchodkových pilieroch. V záujme finančnej stability penzijného systému by minister nemal trvať na zavedení štedrého rodičovského bonusu. Kľúčovou zmenou by malo byť opätovné naviazanie dôchodkového veku na vek dožitia. V druhom pilieri tiež treba zmeniť stratégiu sporenia tak, aby mladí ľudia nemali dlhé roky celé úspory v málo výnosných garantovaných fondoch.“

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #demisia #ministerstvo práce a sociálnych vecí #Milan Krajniak #Zuzana Čaputová