Venujte sa rozpočtu a opravte dôchodkovú reformu, odkazujú ekonómia vláde

, 08.04.2021 13:22

Vláda dostala výzvu od 22 popredných slovenských ekonómov, v ktorej upozorňujú na potrebu urýchleného prijatie reforiem pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Súčasné výnimočné okolnosti podľa nich politikov nezbavujú záväzku zabezpečiť lepšiu kondíciu verejných financií.

Podľa ekonómov sa slovenské verejné financie v dôsledku „populistických zásahov do dôchodkového systému“ už pred pandémiou dostali do vysokého rizika udržateľnosti. Priame a nepriame dlhodobé náklady koronakrízy túto nelichotivú pozíciu ešte zhoršia. Okrem toho vláde pripomínajú, že sa už pri dlhu nedá spoliehať na jeho pokles alebo stabilizáciu pri raste ekonomiky. „Nič nerobiť a nepokaziť už nestačí,“ píšu vo výzve.

Nástrojmi, ktoré mali pomôcť napraviť tento stav, sú podľa nich novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a návrh ústavného zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe. V oboch prípadoch sa však podľa ekonómov zodpovedný prístup ustupuje „ideologickým a politickým sporom“. Problém je tiež v tom, že prijatie novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa opakovane odsúva.

„Návrh ústavného zákona o dôchodkovej reforme je nedostatočný, vágny a nerieši problém neudržateľnosti dôchodkového systému. Dôvodom tohto vývoja nie je pandémia, ale nedostatok odhodlania, dobrej vôle a politickej zodpovednosti,“ píšu ekonómovia. Vládu preto nabádajú, aby urýchlene prijala „dobre nastavené a záväzné viacročné výdavkové limity, potvrdenie dlhodobej kotvy pre verejné financie a úpravu dlhovej brzdy“.

Udržateľnosti by podľa nich prospelo aj zavedenie reálnych ozdravných mechanizmov do dôchodkového systému. Ten musí podľa ekonómov automaticky reagovať na demografický a ekonomický vývoj. „Predovšetkým je nutné naviazať vek odchodu do dôchodku na očakávanú dĺžku života v starobe,“ píše sa vo výzve. Reforma by mala podľa nich „odpolitizovať“ nastavenia sporenia v druhom pilieri.

Pod výzvu sa podpísali napríklad riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš, guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš, exminister financií Ivan Mikloš či predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth a mnoho ďalších.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výzva #vláda #ekonómovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku