PPA už nebude neprimerane blokovať platby farmárom. Niektorým zadržiavala i státisíce eur

, 08.04.2021 12:06

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bola oprávnená pozastaviť vyplácanie všetkých peňazí subjektu po zistení nezrovnalosti - a to až do dňa vysporiadania finančných vzťahov s platobnou agentúrou.

„Toto sa dialo v minulosti často a niekedy mali aj celé roky pôdohospodári a iní žiadatelia zablokované všetky platby z PPA. Častokrát boli blokované v nadmernej výške a tiež z viacerých podporných schém, ktoré s nezrovnalosťou nesúviseli,“ vysvetľuje hovorca PPA Ladislav Ďurkovič.

Napríklad poľnohospodárske družstvo Žiarec malo nezrovnalosť 140 tisíc eur a PPA zadržiavala platby za 800-tisíc eur. Skutočnosť, že zadržiavanie všetkých platieb môže byť pre žiadateľa likvidačné, viedla generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslava Jánoša k rozhodnutiu aplikovať nový postup. „Rozhodol som sa uplatňovať princíp primeranosti voči všetkým žiadateľom tak, aby bola zachovaná zásada spravodlivosti,“ hovorí Jánoš.

Na zabezpečenie dlhu postačuje zadržať žiadateľovi platbu do výšky maximálne dvojnásobku sumy nezrovnalosti, z dôvodu zabezpečenia pohľadávky vo výške istiny a prípadných úrokov. Tento princíp PPA uplatnila aj v prípade vyššie spomínaného poľnohospodárskeho družstva Žiarec – u ktorého bola celková suma zadržiavaných prostriedkov 818 604,05 eur a suma nezrovnalosti 140 519,74 eur. Na základe princípu proporcionality a stanoviska generálneho riaditeľa PPA, boli uhradené zablokované finančné prostriedky vo výške 674 698,97 eur. Aktuálna suma zadržiavaných prostriedkov je 143 905,08 eur.

PPA uplatnením princípu primeranosti teda proporcionality sleduje na jednej strane ochranu finančných záujmov EÚ a na druhej pomoc žiadateľom.

Platobná agentúra bude oprávnená pozastaviť vyplácanie podpory alebo príspevku poskytnutého podľa osobitného predpisu na základe vypracovanej správy o zistenej nezrovnalosti maximálne do výšky dvojnásobku zistenej nezrovnalosti. Platobná agentúra si týmto úkonom zabezpečuje svoju pohľadávku voči dlžníkom v súvislosti so zistenou nezrovnalosťou.

Meniť sa bude i legislatíva

Do budúcnosti bude tento novátorský prístup Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) premietnutý aj do Zákona č. 280/2017 Z.z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorého novelu pripravuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR – v znení navrhovanej úpravy § 13 ods. 10 v súvislosti s uplatnením zásady proporcionality: „Platobná agentúra je oprávnená pozastaviť vyplácanie podpory alebo príspevku poskytnutého podľa osobitného predpisu na základe vypracovanej správy o zistenej nezrovnalosti do dňa vysporiadania finančných vzťahov s platobnou agentúrou maximálne do dvojnásobku sumy zistenej nezrovnalosti uvedenej v správe o zistenej nezrovnalosti podľa odseku 7 písm. g).“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#PPA #platby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku