Deväť z desiatich podnikateľov považuje vymožiteľnosť práva na Slovensku za prekážku podnikania

08.04.2021 08:54

Deväť z desiatich podnikateľov považuje vymožiteľnosť práva na Slovensku za prekážku podnikania. Ako ďalej vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska a Rozhodcovského súdu Slovenskej advokátskej komory, 80 % opýtaných eviduje negatívny vplyv protipandemických opatrení na právnu istotu podnikania a podľa asi dvoch tretín respondentov tieto opatrenia negatívne ovplyvnili vymožiteľnosť práva pred súdom.

akmer polovica podnikateľov pocítila podľa prieskumu v tomto smere negatívny vplyv. Vlani malo z dôvodu pandémie odročené pojednávania 35,7 % podnikateľov. Viac ako 40 % odročenie pojednávaní nerieši a čaká na súdne konanie, iba okolo 3 % sa už dohodlo mimosúdne a necelé 2 % si dohodli rozhodcovskú doložku. Za posledný rok pritom použilo rozhodcovskú doložku v zmluve týkajúcej sa domáceho obchodného vzťahu asi 7 % podnikateľov. Rozhodcovským súdom dôveruje podľa prieskumu 18,5 % podnikateľov a nedôveruje 38,5% podnikateľov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vymožiteľnosť práva #podnikatelia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku