Výpadok príjmov je nižší, o rok by mal prísť rast až na 7,3 %, tvrdia analytici IFP

Daňovo-odvodové príjmy tento rok stúpnu o 2,6 % a ich rast sa zrýchli v roku 2022 až na 7,3 %. Vyplýva to z prognózy analytikov z Inštitútu finančnej politiky (IFP).

, 06.04.2021 14:55
debata (4)

Medziročný výpadok príjmov v roku 2020 na úrovni 2 % je výrazne menší, ako boli prvotné očakávania, hovoriace o 6,9 % prepade – konštatuje IFP vo svojej prognóze. Predošle odhady, dosahujúce výpadok príjmov 2 miliardy eur, sa vďaka lepšej ekonomickej situácii nenaplnili. Oproti roku 2019 sa príjmy znížili o 590 miliónov eur. Udržali sa aj príjmy obcí a poisťovní, ktoré sú naviazané na trh práce.

Naopak, lockdown zasiahol najmä spotrebné dane. Druhá vlna spojená s čiastočným uzavretím ekonomiky podlomila kolená aj spotrebe domácností. Očakávané postupné oživenie prinavráti spotrebu k minuloročným úrovniam až v druhej polovici tohto roka.

Zaujímavým javom 2. vlny bol nižší výnos z minerálnych olejov ako v 1. vlne. Špecificky klesol výraznejšie benzín, pričom v prvej vlne bol pokles benzínu aj nafty porovnateľný.

Oživenie bude tento rok podľa analytikov pomalšie, ako sa očakávalo, ale trh práce stabilne prispieva k rastu daňových príjmov. Dane z práce odolávajú aj druhej vlne najmä vďaka pokračujúcemu rastu miezd a v druhej polovici roka by mohli pomôcť aj nové pracovné miesta. Práve trh práce najpozitívnejšie vplýva na prognózu príjmov v jednotlivých rokoch.

Analytici IFP očakávajú, že k rýchlemu rastu príjmov v budúcom roku prispeje pokrízové oživenie ekonomiky podporené zdrojmi z Plánu obnovy a odolnosti. Prognóza tiež predpokladá pokračovanie aktuálnej stabilnej úspešnosti výberu daní.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #príjmy #IFP #dane a odvody
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy