Jedlo cez okienko reštaurácie nespasí, pomoc je pomalá. O prácu môžu prísť desaťtisíce ľudí

Majitelia reštaurácií melú z posledného. Ani donáška či jedlo cez okienko im nedokážu vykryť straty zapríčinené pandémiou. Okrem toho, zmiernenie opatrení je nateraz stále v nedohľadne. „Nikto neočakával, že druhá vlna pandémie bude mať horšie dosahy ako tá prvá,“ hovorí Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska. Jedným z najpostihnutejších odvetví je u nás práve cestovný ruch.

24.03.2021 18:00
debata (9)

Najhoršie sú na tom prevádzky v obchodných centrách či prenajatých priestoroch. Nielenže nemajú tržby, platiť musia okrem energií aj nájom a spoločné prevádzkové náklady. „Na jar som musel zaplatiť za tri mesiace 9 000 eur,“ hovorí Peter Jakubčák z popradskej reštaurácie Bôrik Stodola v tamojšom centre Max. Zatvorení sú už šiesty mesiac, suma sa tak vyšplhala na 18-tisíc eur.

„Všetci nájomcovia plačeme, že nemáme z čoho a nám tu hrozia výpoveďami,“ hovorí Jakubčák. Tvrdí, že nákupné centrá poberajú nájom od štátu – a to i v plnej výške, lebo obídu zľavu pre nájomcu. Aj Erika Tormaová z Grand Lounge & Restaurant v Okoči neďaleko Veľkého Medera čaká na pomoc z dielne rezortu dopravy. „Dnes to bude 95. deň od podania žiadosti,“ hovorí. Na ministerstve dopravy jej pritom opakujú, že má byť trpezlivá. Postupne však stráca vieru.

Práve predlžovanie termínov vyplatenia podpory podniky trápi asi najviac. Nielenže sa naťahuje doba ich zatvorenia, no čoraz problematickejšie je i získať úver od banky, upozorňuje Magdaléna Koreny z iniciatívy Pomoc pre gastro. Tá počas februára zisťovala, ako jednotlivé podniky využívajú pomoc. „Prieskum ukázal, že meškajú najmä prostriedky zo schémy pomoci pre cestovný ruch,“ hovorí Koreny. Práve cez túto schému žiadalo o pomoc viac ako štyri pätiny opýtaných gastroprevádzok. Pričom až 58 percent nemalo odpoveď o schválení pomoci a 78 percent nemalo ku dňu 18. februáru ani peniaze zo schémy pomoci. „V sektore stravovacích a ubytovacích služieb môže počas pandémie prísť o prácu desaťtisíce ľudí,“ hovorí Koreny. Na jeseň 2020 oznámili dve tretiny prevádzok, že ak nedostanú pomoc, budú musieť ukončiť svoju podnikateľskú činnosť. Stále chýba i plán "znovuotvorenia“, upozornila Koreny.

Podnikom prišla i náhrada mzdy zamestnanocov až takmer po roku. „O zníženej DPH, aká je v Rakúsku, Maďarsku, Česku i Poľsku, ministerstvo financií nechce ani počuť,“ hovorí Ján Laš z iniciatívy Zachráňme Gastro!. Okrem toho podľa neho mnohé prevádzky vypadávajú i z uhrádzania nájomného od rezortu hospodárstva.

Reštaurácie žiadajú pomoc podľa rakúskeho vzoru

Iniciatíva Pomoc pre gastro navrhuje rezortu dopravy, aby upravilo svoju schému pomoci podľa vzoru Rakúska. Naši susedia uhrádzajú až 75 percent fixných nákladov. Iniciatíva sa odvoláva na to, že u našich susedov je vyplácanie jednoduchšie, rýchlejšie a bez zbytočnej byrokracie. Rezort dopravy nedávno ohlásil, že požiada navýšenie schémy pomoci pre cestovný ruch o ďalších 179 miliónov eur. Zatiaľ však o peniazoch nie je rozhodnuté.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #reštaurácie #cestovný ruch #reštaurácie a pohostinstvá #gastro